به گزارشایگاه خبری عصر شرق، مهرداد پورفتحی عصر امروز در حاشیه برگزاری نشست آشنایی «فلسفه برای کودکان» که به همت انجمن فلسفه و حکمت دماوند و همکاری آموزش و پرورش دماوند با استقبال فرهنگیان در سالن اجتماعات مدرسه قدسیه شهر دماوند برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آخرین پنج‌شنبه آبان‌ماه هر سال به عنوان روز جهانی فلسفه نام‌گذاری شده است.

وی افزود: آموزش و پرورش دماوند با همکاری انجمن فلسفه شهرستان نشستی را با عنوان آشنایی با فلسفه برای کودکان ترتیب دادند که امروز برگزار شد ودر این آموزش، از حضور فرزانه شهرتاش، یکی استادان و کارشناسان این حوزه فلسفه بهره‌مند شدیم.

*مؤظفیم به دانش‌آموزان یاد دهیم چگونه بیندیشند

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند گفت: علاوه بر اینکه دانش‌آموزان نیاز دارند که یک‌سری علوم را در مدارس بیاموزند، همچنین نیاز دارند که فلسفه تعلیم ببینند؛ فلسفه یک مفهوم کلی است و ابتدا باید مدیران و آموزگاران با این مفهوم آشنا شوند.

پورفتحی ادامه داد: به همین بهانه، از استاد شهرتاش دعوت به عمل آمد که این نشست با حضور مدیران و آموزگاران پایه چهارم، پنجم و ششم مدارس شهرستان دماوند تشکیل شد؛ با توجه به اینکه در پایه ششم درس تفکر و سبک زندگی تدریس می‌شود، روز جهانی فلسفه بهانه‌ای شد که برای نخستین بار این همایش را برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه هدف برگزاری این همایش بحث آموزش فلسفه به آموزگاران و مدیران مقطع ابتدایی بوده است، تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانیم، آموزش فلسفه یاد دادن چگونه اندیشیدن است و ما مؤظفیم به دانش‌آموزان یاد دهیم که چگونه بیندیشند و هدف دیگر برای آموزش فلسفه انتقال اندیشه‌های فلسفی به یادگیرندگان است.

*فلسفه برای کودکان پرورش قدرت و استدلال در آنان است

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: اینکه دانش‌آموزان نوع تفکر انتقادی را یاد بگیرند، از اهداف بلندمدت و حتی کوتاه‌مدت آموزش و پرورش است و فلسفه برای کودکان یا همان فبک یک برنامه آموزشی است که هدف آن پرورش قدرت تفکر و استدلال در کودکان است و کار آن بیشتر جنبه گروهی دارد.

پورفتحی بیان کرد: دانش‌آموزان می‌توانند در کنار یکدیگر نشست‌هایی داشته باشند و با یکدیگر مسائل مختلف را به تحلیل بپردازند؛ اگر آموزگاران در مکان‌های آموزشی و در کلاس‌های درسی بتوانند این قدرت تفکر و اندیشیدن را بین دانش‌آموزان تقویت کنند، قطعا ماً در آینده انسان‌هایی تربیت کرده‌ایم که متفکر، آگاه، هدفمند، باشعور و خداجو هستند و این همان هدف سند تحول بنیادین است.

وی افزود: در اسلام و در قرآن کریم هم در مورد تشویق به تفکر، مطالبی عنوان شده است و نتیجه می‌گیریم که بحث تفکر یکی از مواردی است که در سنین کودکی باید مورد توجه واقع شود و راه‌های آن را به دانش‌آموزان بیاموزیم.

*تقویت رویکرد پژوهش در علوم انسانی در دماوند

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند گفت: اگر بتوانیم تفکر را بین دانش‌آموزان بیاموزیم و کار ریشه‌ای انجام دهیم، می‌توانیم به اصلاح و تربیت نفس دانش‌آموزان هم بپردازیم و این به شرطی است که ما آموزگارانی را تربیت کنیم که بحث تفکر را در کلاس‌های درس به دانش‌آموزان بیاموزند و با موضوعات پژوهشی می‌توانیم این مسأله را پی‌ریزی کنیم.

پورفتحی تصریح کرد: ما خداوند را شاکریم که در آموزش و پرورش دماوند رویکرد پژوهش در علوم انسانی را تقویت می‌کنیم، چراکه متأسفانه در کشور ما در بحث علوم انسانی کم‌کاری شده و بیشتر دانش‌آموزان در دوره دوم دبیرستان به رشته‌های علوم تجربی و ریاضی گرایش دارند و در علوم انسانی گرایش و علاقه کمتری وجود دارد در حالی‌که علوم انسانی در پیشبرد اهداف جامعه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

وی بیان کرد: از انجمن فلسفه شهرستان دماوند در برگزاری این همایش و دوره ضمن خدمتی که برای همکاران فرهنگی تدارک دیده بودیم، قدردانی کنیم.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند اضافه کرد: همچنین به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، نمایشگاه کتاب در هنرستان زینبیه به مدت یک هفته از ۲۳ آبان تا ۶ آذر ماه با ارائه موضوعات علمی و فلسفی و ۵۰ درصد تخفیف دایر است که از همین‌جا از همه همشهریان دعوت می‌شود تا از این نمایشگاه بازدید کنند.

 

انتهای پیام/آ