به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، نشست هم‌اندیشی هیأت‌های اندیشه‌ورز استان تهران با محوریت «حمایت از کالای ایرانی» و حضور رئیس سازمان اصناف بسیج، ائمه جمعه دماوند و رودهن، فرمانده و جانشین ناحیه مقاومت بسیج دماوند، رئیس اتاق اصناف دماوند و جمعی از مسؤولان به میزبانی بسیج اصناف دماوند برگزار شد.

مسؤول سازمان بسیج اصناف کشور در این نشست از تشکیل قرارگاه حمایت از کالای ایرانی در سازمان بسیج خبر داد و گفت: به زودی این قرارگاه در شهرستان دماوند نیز راه‌اندازی خواهد شد.

غلامرضا حسن‌پور ظهر امروز در حاشیه نشست هم‌اندیشی هیأت‌های اندیشه‌ورز استان تهران به میزبانی دماوند در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با‌توجه به نام‌گذاری سال جدید به‌عنوان حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری، قرارگاهی تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی در‌حال راه‌اندازی است که دبیری آن بر‌عهده بسیج اصناف قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: این کارگروه در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها ایجاد خواهد شد تا شعار سال را با همه اقشار بسیج و کمک دولت و مجلس به‌سرانجام برسانیم.

*شناسایی موانع تولید و جلوگیری از قاچاق کالا

مسؤول سازمان بسیج اصناف بیان کرد: درصدد هستیم که گام‌های بلندی برای حمایت از کالای ایرانی برداریم؛ در دو ماه ابتدای سال کارهای مختلفی انجام شده و همه اتاق‌های اصناف در جریان این موضوع هستند.

حسن‌پور تصریح کرد: یکی از کارها، شناسایی موانع تولید است، همچنین خلأهای موجود از طریق مجلس با حمایت دولت پیگیری خواهد شد؛ جلوگیری از قاچاق کالا در اولویت نخست قرارگاه است تا این معضل را به حداقل و صفر برساند.

وی خاطرنشان کرد: در بحث کمک به تولید و رفع موانع آن کارهای بسیاری انجام شده که فرهنگ‌سازی از جمله آنهاست؛ باید همه مردم به‌خصوص خانواده‌ها به این نتیجه برسند که خرید کالای ایرانی تنها راه نجات اقتصاد کشور است.

*تسهیل‌گری در اولویت بسیج

مسؤول سازمان بسیج اصناف با بیان اینکه قرارگاه حمایت از کالای ایرانی عملیاتی شده است، گفت: در ۴۰۰ اتاق اصناف و پنج هزار اتحادیه صنفی، پایگاه بسیج وجود دارد که بسیج به‌عنوان دبیر این قرارگاه هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد.

حسن‌پور در پایان با بیان اینکه شعار ما در این قرارگاه حمایت و نظارت است، متذکر شد: تصدی‌گری را قبول نداریم، چراکه خود اصناف و فعالان اقتصادی باید در این زمینه اقدام کنند، ما سعی می‌کنیم که تسهیل‌گری را در اولویت قرار دهیم.

وی با بیان اینکه برجام نفوذ اقتصادی بود، نه کمک به اقتصاد اظهار کرد: در این توافق، تأسیسات ما از بین رفت و چیزی عاید ما نشد.

*آماده همکاری با دولت برای تقویت اقتصاد هستیم

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند به آمریکا اعتماد ندارند، یعنی نباید با دزد قرارداد بست؛ معظم‌له اکنون نیز می‌فرمایند به اروپا اعتماد ندارند اما برخی باز به سوی آنها می‌روند.

رئیس سازمان بسیج اصناف تصریح کرد: برای تقویت حوزه اقتصادی کشور آماده همکاری با دولت هستیم و اکنون دیگر وقت اشتباه نیست.

وی تصریح کرد: عدم اعتماد به استکبار، تکیه به داخل، افزایش روحیه استکبارستیزی و شکست روحیه سازش‌ناپذیری را از جمله عبرت‌های برجام هستند، روزی که رئیس جمهور آمریکا برجام را پاره کرد، روز جشن بود و تنها راه نجات مبارزه با آمریکاست و نمی‌توان در این جهت به دیگران اعتماد کرد.

*هیأت‌های اندیشه‌ورز جایگاه بسیار مهمی دارند

حسن‌پور با اشاره به وظایف هیأت اندیشه‌ورز بسیج اصناف بیان کرد: هیأت اندیشه‌ورز به دستور صریح مقام معظم رهبری تشکیل شد تا درباره تولید فکر کنند و ایده ارائه دهند.

وی خاطرنشان کرد: هیأت‌های اندیشه‌ورز جایگاه بسیار مهمی دارند، چراکه از استادان دانشگاه، کسبه، روحانیان و … تشکیل شده‌اند؛ چهارمین نشست کشوری این هیأت امروز بعد از ظهر برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان بسیج اصناف با بیان اینکه برنامه‌های کوتاه و بلندمدت در دستور کار این سازمان قرار دارد، افزود: ارائه نظام اقتصادی اسلامی در برنامه بلندمدت ما قرار دارد؛ مبانی اقتصاد اسلامی وجود دارد اما هیچ‌گاه به‌عنوان نظام اقتصادی در کشور ارائه نشده است.

*تلاطم ارزی کشور

وی با اشاره مسئله ارز در کشور ادامه داد: تلاطمی که در کشور در‌خصوص ارز ایجاد می‌شود، بدبینانه‌اش این است که برخی می‌خواستند که در همین ابتدای سال سخن مقام معظم رهبری روی زمین بماند، چراکه اگر از نرخ ارز مطمئن نباشیم، کالای ایرانی فایده ندارد و همچنین برخی نیز این مسئله را توطئه داخلی می‌دانند.

حسن‌پور گفت: با این شرایط اوضاع بازار دچار مشکل شد و برخی از ارائه اجناس خودداری کردند و نگرانی‌هایی وجود دارد.

وی تصریح کرد: وقتی نرخ ارز در این شرایط قرار گرفت، معاون اول رئیس‌جمهور که فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی است، اقتصاد مقاومتی را اشتباه می‌گیرد و نرخ ارز را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام می‌کند.

*آسیب‌رسانی مالیات به اصناف

رئیس سازمان بسیج اصناف بیان کرد: این‌طور نیست که همه سرباز ما باشند و اطاعت کنند؛ اقتصاد شرایط خود را دارد و اینکه نرخی را برای آن مشخص کنیم، اتفاق نمی‌افتد.

وی خاطرنشان کرد: امروز مالیات بر ارز‌ش‌افزوده بلایی را بر سر اصناف آورده است که بعضی صنوف آسیب دیده‌اند، سال‌ها طول می‌کشد تا آنها بازیابی شوند، در این جهت طرحی به مجلس ارائه شده که امیدواریم تصویب شود.

حسن‌پور با تأکید بر اینکه امروز تمرکز همگان باید به شعار سال باشد، افزود: با تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، حربه‌های دشمن خنثی می‌شود و مقام معظم رهبری با این نام‌گذاری ضربه مستقیمی به دشمن زدند.

*برنامه‌های راهبردی حمایت از کالای ایرانی

وی گفت: در این دو ماه از ابتدای سال، مردم به باور حمایت از کالای ایرانی رسیده‌اند و شاید اتفاقات ارز موجب شود که این شعار به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کند؛ طرح حمایت از کالای ایرانی در سال گذشته به اصناف ابلاغ شده است.

رئیس سازمان بسیج اصناف با اشاره به اینکه برای حمایت از کالای ایرانی فرآیندی را در نظر گرفته‌ایم، تصریح کرد: در این راستا،کارگروه فرهنگ‌سازی خرید از کالای ایرانی با‌حضور ۲۲ قشر بسیج به دبیری بسیج اصناف تشکیل شده است.

حسن‌پور عنوان کرد: توزیع بسته‌های آموزشی بین اصناف، تبلیغات و فضاسازی مجتمع‌های تجاری، بازارهای مسقف، تهیه گزارش و کلیپ‌های ویژه از اصناف، تشویق و معرفی فروشندگان کالای ایرانی از طریق رسانه‌ها، هم‌افزایی برخی اقشار از جمله بسیج دانش‌آموزی، دانشجویی و فرهنگیان، بازدید از برخی صنوف و معرفی تولیدات داخلی به فروشندگان، دعوت از برخی کارگران تولیدی جهت بیان مطالب در همایش‌ها و تشویق تولیدکنندگان و طراحان به تولید با کیفیت در دستور کار قرار دارد.

*لزوم ورود جدی اصناف به فضای مجازی

وی تأکید کرد: اصناف امروز باید در فضای مجازی ورود جدی داشته باشند و بسیج اصناف برای نظارت بر امور در جهت تحقق شعار سال آمادگی دارد.

رئیس سازمان بسیج اصناف در پایان با اشاره به در پیش‌بودن انتخابات اتاق اصناف متذکر شد: باید در اتاق اصناف سالم‌سازی صورت گیرد و جلوی برخی دخالت دولتی‌ها گرفته شود؛ در این جایگاه باید افراد انقلابی و ثابت ورود پیدا کنند، امیدواریم این انتخابات باشکوه برگزار شود.

انتهای پیام/س