به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، مراسم بزرگداشت روز دانشجو با حضور سیدمحمد حسینی، دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

این مراسم همراه با تقدیر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند در این واحد برگزار شد؛ حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی واحد دماوند این برنامه را ترتیب داد و حسینی از ساعت ۱۰ صبح امروز (سه شنبه ۱۳ آذر) در ساختمان شماره ۳ آمفی تئاتر واحد دماوند سخنرانی کرد.

سیدمحمد حسینی، ضمن تبریک روز دانشجو اظهار کرد: دانشجو و جهان مظهر بالندگی، رشد، استعداد، توانمندی، حق‌طلبی، ظلم‌ستیزی، انگیزه و نشاط در جامعه است که از دیرباز دانشجویان ما این روحیات را داشته‌اند.

وی با بیان اینکه خلاقیت، ابتکار، نوآوری و اعتماد به نفسی که در جوانان وجود دارد، می‌تواند برای کشور سازنده باشد، افزود:  دانشجویان برای خدمت به جامعه به خصوص در حمایت از محرومان و مستضعفان تلاش می‌کنند.

*صداقت دانشجویان به اصلاح امور کمک می‌کند

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی گفت: روحیه پرسش‌گری و مطالبه‌گری که در دانشجویان وجود دارد، برای کشور بسیار سازنده و مفید است و اینکه از صداقت برخوردار هستند، روحیه محافظه کاری کمتری دارند و راحت حرف می‌زنند به اصلاح امور کمک می‌کند تا آینده بهتری در انتظار کشور باشد.

حسینی تصریح کرد: در چهار دهه بعد از انقلاب دانشجویان همواره چه در دوران دانشجویی و چه در فراغت از تحصیل در حوزه‌های مختلف علم و فناوری که امروز کشور ما سرآمد است، نقش‌آفرینی کرده‌اند.

وی بیان کرد: متخصصانی که سن و سالشان زیاد نبوده، توانستند با خودباوری که داشتند، گام‌های بلندی بردارند و امروز در بحث نانو، سلول‌های بنادی، هسته‌ای و … شرایط بسیار متفاوتی در کشور رقم خورده است.

*در دوران ستم ‌شاهی حتی پزشک عمومی هم نداشتیم

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی افزود: گاهی مطلوب است یادآوری شود که در دوران ستم ‌شاهی عقب‌ماندگی در کشور حاکم بود که حتی پزشک عمومی هم نداشتیم؛ پیشرفت امروز در سایه تحولی است که در کشور ایجاد شد.

حسینی با اشاره به واقعه روز ۱۶ آذرماه گفت: رژیم پهلوی در دوره حکومتشان کوتاه‌هایی در کشور انجام شد؛ یک کودتاه در زمان رضا شاه انجام شد و امام راحل بارها اعلام کردند که انگلیسی‌ها گفتند ما رضا شاه را آوردیم و بعد از اینکه همراهی نکرد، آن را تبعید کردیم؛ یعنی آوردن و بردن یک پادشاهی که امروز در فضای مجازی می‌خواهند او را نماد پیشرفت کشور معرفی کنند، توسط انگلیسی‌ها انجام شده است.

وی تصریح کرد: در دوره محمدرضا شاه نیز حرکتی ایجاد شد و در نهضت ملی شدن صنعت نفت تحولاتی در کشور رخ داد که باز هم نقش آمریکا را مشاهده می‌کنیم که در ۲۸ مردادماه سال ۱۳۳۲ کودتا می‌کند.

*غربی‌ها همین خواسته ملی شدن صنعت نفت را تحمل نکردند

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این کودتاها چه ارتباطی با واقعه ۱۶ آذرماه دارد، بیان کرد: ۱۱۰ روز بعد از کودتای ۲۸ مردادماه، واقعه ۱۶ آذرماه در سال ۱۳۳۲ رخ می‌دهد؛ کودتا یک حرکت ضد مردمی بود و تنها یک خواسته وجود داشت مبنی بر اینکه نفت ایران ملی باشد و ایران در این زمینه خودش تصمیم‌گیری کند.

حسینی خاطرنشان کرد: در آن موقع بحث فلسطین، حکومت اسلامی، موضوع ولایت فقیه، مقاومت در منطقه مطرح نبود که غربی‌ها همین خواسته ملی شدن صنعت نفت را تحمل نکردند و کودتای ۲۸ مردادماه انجام شد، اما این‌طور نبود که مردم آرام بگیرند.

وی ادامه داد: تحرکاتی با محوریت دانشگاه، روحانیت و بازار در کشور وجود داشت؛ در این فاصله ۱۱۰ روز در دانشگاه و بازار اعتراضات و اجتماعاتی رخ می‌دهد و افرادی کشته می‌شوند که اوج این ماجراها در روز ۱۶ آذرماه بود.

*تحریف مباحث پیش از انقلاب در فضای مجازی/ عده‌ای مسؤولیت دارند خائنان را به عنوان خادم معرفی می‌کنند

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با بیان اینکه ارتباط ایرانی‌‌ها و انگلیسی‌ها از دیرباز سابقه خوبی نداشت و انگلیسی‌ها در جای‌جای دنیا، نقش استعماری داشتند، اظهار کرد: همه دولت‌ها از ابتدای انقلاب تاکنون خدمات زیادی و تحولاتی انجام دادند، اما باید نقدها و اشکالات نیز گفته شود.

حسینی تأکید کرد: زمان پیش از انقلاب با بعد از پیروزی انقلاب اصلاً قابل قیاس نیست و اینکه برخی در فضای مجازی مباحثی را مطرح می‌کنند، کاملاً تحریف تاریخ است.

وی افزود: عده‌ای امروز در غرب نشستند و یکی از مأموریت‌‌های آنها این است که برای ما تاریخ بنویسند و افرادی همچون شاه و هویدا که خیانت کردند را به عنوان خادم معرفی کنند و امثال شبکه‌های من و تو و بی.بی.سی همان کتاب‌های تحریف شده را مستند تاریخی می‌سازند و به خورد جامعه ما می‌دهند؛ در حالی که واقعیت مشخص بوده که در آن زمان چه وضعی وجود داشته است.

*نمی‌توانیم کشور را معطل اروپا بگذاریم/ مشکلات را با عزم و اراده جدی پشت سر خواهیم گذاشت

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با بیان اینکه با انقلاب اسلامی چهره کشور تغییر کرد و اتفاقاتی رخ داد، گفت: در آموزش عالی کشور توسعه‌هایی صورت گرفت و این روند روبه رشد است.

حسینی تصریح کرد: مهم این است که مردم خود تصمیم‌گیرنده هستند و قانون اساسی ما در مقایسه با بسیاری از قوانین دنیا بهای زیادی به مردم داده است؛ بالاترین سطوح مقامات کشور را خود مردم تعیین می‌کنند که چه کسی امور آنها را ساماندهی کند.

وی در خصوص خروج آمریکا از برجام و وعده اروپایی‌ها برای پایبندی به برجام بیان کرد: اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا اعلام کردند مکانیزمی تعریف می‌کنند که مراودات ملی انجام شود، اما سه هفته‌ها به هفته‌ها تبدیل شد و هنوز خبری نشده است؛ اروپایی هایی که ادعای همکاری کردند، امروز پایبند نیستند و ما نمی‌توانیم کشور را معطل بگذاریم و باید با سرعت راه را پیش ببریم.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه غربی‌ها را در مراحل مختلف آزمودیم و آنها هیچ پایبندی به توافقات ندارند، اضافه کرد: در این شرایط فعلی، اگر عزم و اراده جدی وجود داشته باشد، مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت و امیدواریم دانشجویان بتوانند در آینده گره گشای مسائل کشور باشند.

انتهای پیام/س