به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، عصر امروز آیین نکوداشت روز قلم با حضور مسؤولان و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در کنار برج یادمان شبخ شبلی دماوند برگزار شد.

در این آیین، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند، رئیس اداره کتابخانه‌‌های عمومی دماوند، مسعود فروتن کارگردان تئاتر و تلویزیون، غلامرضا طریقی شاعر برجسته کشور، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر دماوند حضور داشتند.

طریقی، شاعر برجسته کشوری و میرزایی‌نیکو، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس اشعاری را در آیین قرائت کردند و همچنین برخی از انجمن‌ها و تشکل‌ها نیز به بیان مطالبات خود پرداختند.

*اجرای برنامه‌های تابستانی در برج یادمان شبلی دماوند

مدیر مجموعه فرهنگی و گردشگری شبلی دماوند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مجموعه برج شبلی فعالیت‌های خود را از دو سال گذشته با اجرای برنامه‌های مختلف در حوزه‌های فرهنگی و هنری آغاز کرده است.

محمدرضا صفوی افزود: در حوزه ادبی سه ویژه برنامه اجرا شد که شامل داستان‌نویسی، شعرخوانی و کتابخوانی بوده و همه این برنامه‌ها بر این اساس بوده که جوانان دماوندی به صورت گروهی حضور پیدا کنند و هم افزایی داشته باشند.

وی گفت: از امروز برنامه‌های تابستانی مجموعه فرهنگی و گردشگری شبلی آغاز شد و از شاعران و نویسندگان مطرح کشوری دعوت کرده‌ایم که به این مجموعه تشریف بیاورند تا کاری ساختارمند انجام دهیم و خروجی آن را به چاپ برسانیم.

مدیر مجموعه فرهنگی و گردشگری دماوند تصریح کرد: در طول تابستان، علاوه اجرای برنامه در سه حوزه ادبی در بحث اوقات فراغت بازی‌های گروهی و معمایی نیز برنامه‌ریزی شده است و برنامه‌های گردشگری را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم.

صفری ادامه داد: همچنین تصمیم داریم تا انتهای هر دو هفته یکبار اجرای کنسرتی را در کنار برج یادمان شبلی داشته باشیم؛ خوشبختانه استقبال جوانان از این برنامه‌ها قابل توجه بوده است.

وی بیان کرد: برج یادمان شبلی جزو آثار تاریخی ارزشمند دماوند است و اهمیت آن به این خاطر است که جزو نخستین المان‌های شهری است که ساختار آن با توجه به اینکه هر وجه آن به یک شکل آجرکاری شده، منحصربه‌فرد است.

مدیر مجموعه فرهنگی و گردشگری دماوند اضافه کرد: امیدواریم با حمایت مسئولان شهری و شهرستانی شاهد رونق گردشگری در این مجموعه باشیم و بتوانیم با حضور جوانان برنامه‌های قابل توجهی را به اجرا در بیاوریم.

*هنر باعث آشنایی مردم با فضاهای عمومی می‌شود

شهردار دماوند نیز در ابتدای آیین نکوداشت روز قلم در کنار برج یادمان شبلی دماوند با بیان اینکه در طول سال روزهای خاصی همچون روز پزشک، مهندس و روز قلم وجود دارد، اظهار کرد: روزهای مناسبتی با روزهای عادی متفاوت است و مشاهده می‌کنیم که به مناسبت نکوداشت روز قلم جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در کنار برج شبلی جمع‌ شده‌اند.

عباس صفری افزود: شهر پیکره‌ای است که اکر در کنار روح خود یعنی انسان و تبادلات اجتماعی قرار گیرد، دارای پویایی خواهد بود و اگر همکاری و تعامل وجود داشته باشد به مفهوم واقعی شهر می‌رسیم.

وی گفت: فضاهای عمومی شهر همچون مساجد، پارک‌ها و … جزو لاینفک هستند و به عنوان اثر هویتی شهر شناخته می‌شوند؛ عملکرد آنها این است که حضور اقشار مختلف را به وجود می‌آورند.

شهردار دماوند تصریح کرد: برج شبلی امروز کاری کرده که به مناسبت روز قلم جمعی از شهروندان را در کنار خود قرار داده است؛ هنر یکی از عناصری است که می‌تواند سبب تقویت گردهمایی‌ها در فضاهای عمومی شهر شود.

صفری با بیان اینکه هنر باعث آشنایی و آشتی مردم با فضاهای عمومی می‌شود و فضای شهر را از بحران خالی شدن نجات می‌دهد؛ گردشگری خود فرهنگ و هنر است که کارهای متفاوتی انجام می‌دهد و به عنوان مثال در حوزه اشتغال باعث ایجاد اشتغال می‌‌شود.

وی با اشاره به اینکه حوزه گردشگری به تنهایی نمی‌تواند جذب گردشگر داشته باشد، تأکید کرد: هنر می‌تواند باعث جذب در حوزه گردشگری شود؛ در حوزه گردشگری چهار هتل در دماوند مجوز گرفتند و در حال ساخت هستند و مناطق گردشگری دماوند را نیز در حال رشد هستم.

شهردار دماوند اضافه کرد: هنر یکی مکمل جادبه‌های گردشگری است که می‌تواند تقویت کند و یکی اینکه مردم را با حوزه‌های عمومی اَشنا می‌کند.

انتهای پیام/س