گزارش تصویری


به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، آیین سوگواری سومین روز از شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و ۷۲ تن از یاران باوفایش و همچنین سالروز شهادت حضرت امام سجاد (ع) در محله کوهان شهر کیلان برگزار شد.

این آیین با حضور هیأت‌های عزاداری حومه شهرستان دماوند همراه با سینه‌زنی و زنجیرزنی در جوار نورانی آستان مقدس امامزاده زین‌العابدین بن عقیل (ع) از نوادگان امام سجاد (ع) برگزار شد.

امروز بار دیگر عزاداران حسینی، سه روز پس از سالروز واقعه عظیم عاشورای حسینی در غم و اندوه شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به سوگ نشستند و اشک ماتم ریختند.

هیأت‌های عزاداری مختلفی از روستاها و محله‌های حومه شهرستان دماوند برای عرض تسلیت به امامزاده زین‌‌العابدین (ع) کوهان آمدند که بین آنها، هیأت عزاداری افغانستانی‌های مقیم کیلان و وادان نیز همراه با تابلوی شهدای مدافع حرم حضور داشتند.

همچنین مراسم دیگری بعد از اقامه نماز ظهر با سخنرانی حجت‌الاسلام محمد علاءالدینی، امام جمعه گلپایگان و مداحی حاج حسن مرادی و محسن شیرخانی با حضور عاشقان حضرت اباعبدالله (ع) در حسینیه انصارالحسین (ع) کوهان برگزار شد.

شهدای مدافع حرم مدال افتخار دماوند در استان تهران هستند

امام جمعه گلپایگان با بیان اینکه شهدای مدافع حرم مدال افتخار دماوند در استان تهران هستند، گفت: افغانستانی‌های مقیم دماوند قدرشناس و پرتلاش هستند و نسبت به حضرت سیدالشهدا (ع) عشق و ارادت زیادی دارند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد علاءالدینی در مراسم سوگواری سومین روز شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران وفادارشان در حسینیه انصارالحسین (ع) محله کوهان شهر کیلان اظهار کرد: مردم محله کوهان از ابتدا نسبت به مجالس حسینی دل‌سوخته بوده‌اند و نشانه آن نیز برگزاری باشکوه مراسم عزاداری در ایام محرم است.

وی افزود: عزادارانی که از دیگر مناطق به کوهان می‌آیند، بسیار عظمت دارند؛ به ویژه مردم ولایی و انقلابی از کشور افغانستان که در این محله حضور پیدا می‌کنند.

امام جمعه گلپایگان گفت: اتباع افغانستانی مقیم شهرستان دماوند انسان‌های قدرشناس و پرتلاشی هستند که همواره نسبت به حضرت سیدالشهدا (ع) عشق و علاقه دارند؛ به خصوص که امروز در قالب لشکر فاطمیون در کشور سوریه مقابل داعش و دیگر دشمنان ایستاده‌اند.

علاءالدینی با بیان اینکه بسیاری از رزمندگان افغانستانی از شهرستان دماوند اعزام شده‌اند و شهدایی در این راه تقدیم شده است، تصریح کرد: امروز با توجه به تشییع و تدفین پیکرهای مطهر شهدای مدافع حرم در آیینه‌ورزان، این روستا مدال افتخار شهرستان دماوند در استان تهران است.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از شهرها و مناطق شهدای مدافع حرم وجود ندارد، بیان کرد: بسیاری از رزمندگان که غالباً از کشور افغانستان هستند، از دماوند و ورامین تمام دل‌بستگی‌های خود را پشت سر قرار می‌دهند و در سوریه مقابل دشمنان می‌جنگندند.

امام جمعه سابق دماوند خاطرنشان کرد: امروز وجود شهدای مدافع حرم در شهرستان دماوند افتخار بزرگی هستند که باید از این شهدای بزرگوار و خانواده‌های معظم آن‌ها قدردانی کنیم و یاد و خاطره‌هایشان را گرامی داریم.

به گزارش عصر شرق؛ کوهان یکی از محلات شهر کیلان از توابع شهرستان دماوند است که در جاده منتهی به شهرستان گرمسار در استان سمنان قرار دارد و محله کوهان در ایام محرم میزبان عزاداران بسیاری از روستاها و شهرهای اطراف به خصوص در روز عاشورای حسینی است.

انتهای پیام/ح