گزارش تصویری


به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، آیین سنتی دیرینه حمل نخل در هشتمین روز از ماه محرم در شهر کیلان واقع در شهرستان دماوند به همراه سینه‌‌زنی و زنجیرزنی برگزار شد و مردم مؤمن و متدین شهر کیلان هم‌سو با سراسر جهان در عزاداری و سوگواری ایام سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین (ع) شرکت کردند.

همچنین در این میان، یکی از سنت‌های دیرینه مردم شهر کیلان، حمل نخل نماد تابوت امام حسین (ع) است و این نخل هر سال با استقبال باشکوهی از سوی مردم شهر کیلان همراه می‌شود.

مردم امروز این نخل را از حسینیه مرکزی شهر کیلان حرکت دادند و در محلی به نام عمادین لباس بر آن پوشاندند و با آیینه، شمشیر، پارچه‌های سبز و به خصوص پارچه‌های مخصوص علم این نخل را تزیین کردند و دو سیب قرمز را بر سر شمشیرهای آن گذاشتند و این نماد سر بریده امام حسین (ع) بر روی شمشیر در روز عاشورا است.

البته مردم اعتقاد زیادی به این دو سیب دارند و در پایان مراسم هرکسی می‌خواهد به نوعی سیب‌ها را از آن خود کند؛ همراه با حمل نخل، نبات، نان و پارچه‌های سبز بریده‌ و تبرک شده با بدن نخل بین عزاداران پخش شد.

بر این اساس، تمام هیأت‌های مذهبی محلات شهر کیلان پشت سر این نخل مشغول سینه‌زنی و زنجیرزنی شدند و پس از طی کردن مسیری به آرامستان بهشت فاطمه (س) رسیدند و در آنجا به شهدا و درگذشتگان خود عرض ادب کردند؛ سپس به سمت آرامستان محله فاجان حرکت کردند و همین برنامه را در آن محل نیز انجام دادند.

به گزارش عصر شرق، تابوت نمادین امام حسین (ع) ۸۰۰ سال است که در شهر کیلان حمل و در ایام ماه محرم برنامه‌های متعددی را با آن برگزار می‌کنند.

در این مراسم، فرماندار شهرستان دماوند، فرمانده پلیس‌راه دماوند – فیروزکوه، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دماوند و سرپرست شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر کیلان، بسیجیان و کلانتری و عزاداران کیلانی حضور داشتند.

 

برای مشاهده ادامه تصاویر کلیک کنید

انتهای پیام/م