به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، مردم دارالمؤمنین دماوند همزمان با ۲۸ ماه صفر، سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در سوگ این ایام به عزاداری پرداختند.

در همین راستا، نذری دادن برای گرفتن حاجت‌ها یکی از سنت‌های قدیمی مردم مؤمن دماوند است که به مناسبت ایام خاص در طول سال نذری توزیع می‌کنند و یکی از این مراسم، برپایی سفره برای اهل‌بیت (ع) است که در نقاط مختلف ایران اسلامی نیز انجام می‌شود.

*توسل به امام مجتبی (ع) برای برآورد حاجت‌ها

آیین برپایی سفره امام حسن مجتبی (ع) همزمان با سالروز شهادت این کریم اهل‌بیت (ع) در برخی محلات شهر دماوند برگزار شد؛ چراکه توسل به این امام بزرگوار برای برآوردن شدن حاجت‌ها بین شیعیان رواج بسیاری زیادی دارد.

سفره امام حسن مجتبی (ع) با نیت خالص و حالت معنوی خاصی برپا می‌شود که در این سفره اسباب و خوراکی‌های نذری که باید حلال باشد، قرار می‌گیرد و سبز بودن خوراکی‌ها و اسباب این مراسم باعث متمایز شدن آن با بقیه سفره‌ها شده است.

قرآن، شمع، مهر، جا نماز، کتاب دعا و تسبیح از جمله وسایلی است که در سفره امام حسن مجتبی (ع) قرار داده می‌شود که این وسایل در تمامی سفره‌های نذری اهل‌بیت (ع) نیز مشترک است.

*قدمت ۳۰ ساله برپایی سفره کریم اهل‌بیت (ع) در محله چالکا

مسئول برپایی سفره امام حسن مجتبی (ع) محله چالکا دماوند در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دماوند اظهار کرد: سفره امام حسن مجتبی (ع) به مدت ۳۰ سال است که در محله چالکای دماوند برپا می‌شود.

علی عسگری با بیان اینکه شاهد استقبال مردم از این مراسم هستیم، افزود: در سال اول نیت می‌شود که به مناسبت شهادت کریم اهل بیت (ع) این سفره پهن شود و تاکنون به مدت ۳۰ سال است که این کار صورت می‌گیرند و مردم حاجت می‌گیرند؛ همچنین در این سفره خوراکی‌های سبز رنگ نیز چیده می‌شود.

وی در خصوص هزینه این مراسم گفت: تمام هزینه‌های این سفره مردمی و حدود هفت میلیون برای آن برآورد هزینه شده است که پذیرایی شامل آش شله قلم، حلوا، نبات و تزئینات بوده است.

مسئول برپایی سفره امام حسن مجتبی (ع) محله چالکا دماوند اضافه کرد: قرائت دعای توسل، مداحی و سخنرانی از برنامه‌های این مراسم بود که به نحو احسن انجام شد.

*استقبال چشم‌گیر از سفره امام حسن مجتبی (ع) در محله درویش

مسئول هئیت حضرت رقیه بنت الحسین (س) دماوند نیز در خصوص عملکرد این هئیت در روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) اظهار کرد: به مدت پنج سال است که سفره امام حسن مجتبی (ع) برپا می‌شود و در این زمینه، سه سال بوده که این مراسم در حسینه محله درویش در حال برگزاری است.

میترا فرج‌الهی با بیان اینکه بانوان حاضر در این مراسم هر کدام با نیت و حاجت خاصی شرکت کرده‌ بودند، افزود: کل هزینه‌های این مراسم توسط کمک‌های مردمی، هئیت امنا و اعضای هیأت جمع‌آوری می‌شود؛ همچنین برآورد هزینه‌ها تاکنون شش میلیون تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه استقبال بانوان از سفره امام حسن مجتبی (ع) چشم‌گیر بود، گفت: کربلایی مهدی بزمجو مداحی این مراسم را همراه با قرائت دعای توسل بر عهده داشتند؛ همچنین در ابتدای مراسم نیز از میهمانان و شرکت‌کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

جمع کثیری از هیأت‌های مذهبی و اهالی شهرستان دماوند به مناسبت ایام آخر ماه صفر برای عزاداری در جوار ملکوتی امام هشتم، حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) راهی مشهد مقدس شده‌اند.

انتهای پیام/