به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، در هفدهمین روز از تیرماه سال جاری، اعضای کارگروه رونق تولید شهرستان دماوند، از سه واحد دامداری ادیب، مزرعه مرغ گوشتی سامی و شرکت پالایش موم در روستای آرو از توابع بخش مرکزی دماوند بازدید کردند.

با توجه به بازدیدهای اعضای کارگروه رونق تولید، عدم گازرسانی، وجود ساخت و سازهای غیرمجاز، عدم تسهیلات بانکی و کمبود آب از جمله مشکلات دامداری ادیب شامل بود؛ این واحد دامداری با وجود ۷۵ رأس بز و گوسفند فعالیت می‌کند که از این تعداد، ۱۸ رأس بز شیری و ۶ رأس میش هستند.

میزان تولید شیر بز در این دامداری به صورت روزانه ۵۵ لیتر و شیر میش به صورت روزانه ۱۰ لیتر است؛ به طور کلی ۳۰۰ لیتر شیر گوسفندی و هزار و ۸۰۰ لیتر شیر بز به صورت ماهانه در دامداری ادیب تولید می‌شود.

همچنین در بازدید از مزرعه مرغ گوشتی سامی، مشکلاتی مانند تصرف بخشی از اراضی مرغ‌داری توسط یک واحد دامداری، مشکل مربوط به امور آب و ضرورت جابه‌جایی حلقه چاه آب مطرح شد.

در این مزرعه، تعداد ۹۰ هزار مرغ گوشتی نگهداری می‌شود که در هر دو ماه، ۲۰۰ تن گوشت تولید می‌کنند.

همچنین در بازدید از شرکت پالایش موم دماوند، مشکلات آن مطرح و بررسی شد؛ این شرکت قابلیت تولید و بازیافت پنج تن موم به صورت ماهانه را دارد و تولید خوراک کیکی زنبور عسل نیز در آن صورت می‌گیرد.

مجید صفری، فرماندار دماوند در حاشیه بازدید از واحد دامداری ادیب اظهار کرد: این دامداری با وجود ۷۵ رأس بز و گوسفند فعالیت می‌کند در حالی که ظرفیت واقعی آن بیش از ۵۰۰ رأس است و برای تحقق آن، عمده‌ترین مشکل موجود نبود گاز است.

وی افزود: در این خصوص مقرر شد که تا آغاز فصل سرما در سال جاری، گازرسانی به این واحد صورت گیرد و امیدواریم که در سال آینده، به صورت کامل از ظرفیت آن استفاده شود.

فرماندار دماوند ادامه داد: در این راستا مشکلاتی مانند پرداخت تسهیلات نیز مطرح شد که در کارگروه رفع موانع تولید استان بررسی می‌شود؛ علاوه بر این، مشکلات مربوط به مرکز پرورش ماهی نیز از طریق این کارگروه مطرح و بررسی خواهد شد.

صفری اشاره‌ای نیز به مشکلات واحد مرغداری داشت و گفت: مشکل این واحد مربوط به تهاتر هزینه گاز مصرفی است که در این خصوص مقرر شد که موافقتی از سوی نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی از وزیر مربوطه صورت گیرد.

وی تأکید کرد: در روند رسیدگی به مشکلات کارگاه‌ها، کارخانه‌ها، مشاغل دامداری و کشاورزی شهرستان دماوند، مصمم به ادامه این روند هستیم و گزارشی به صورت فصلی ارائه خواهیم کرد.

انتهای پیام/