به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، عباس صفری ظهر امروز در نخستین نشست شورای اداری شهرستان دماوند در سالن شهید رجایی فرمانداری دماوند اظهار کرد: برخی از دستگاه‌ها و نهادهای که کار فرهنگی انجام می‌دهند یا علاقه‌مند به انجام امور فرهنگی هستند، با توجه به هزینه‌های زیاد فعالیت‌های فرهنگی، وقتی با کمبود اعتبارات مواجه می‌شوند، از شهرداری‌ها کمک می‌خواهند.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه شهر را به عنوان یک نماد فرهنگی می‌بینیم که شهرداری در بسیاری از موارد به مجموعه‌های فرهنگی کمک کرده است، افزود: همچنین شهرداری دماوند در حوزه فعالیت‌های فرهنگی برنامه‌‌های زیادی را اجرایی کرده است؛ از نصب بنر تا اجرا و مشارکت در امور فرهنگی که شاید در حیطه کاری شهرداری نبوده است.

شهردار دماوند گفت: با وجود اینکه بعضی از فعالیت‌ها خارج از وظایف شهرداری بوده، اما شهرداری در آن ورود پیدا کرده و انجام داده است؛ برحسب برنامه توسعه پنجم شهرداری‌ها از کمک به ادارات ممنوع شده‌اند؛ هرچند ماده ۱۶ و ۱۷ شهرداری‌ها به وقت خود باقی است و شهرداری کمک شایانی خواهد داشت.

صفری تصریح کرد: اعتبارات ماده ۱۶ و ۱۷ شهرداری در آذرماه سال ۱۳۹۶ به اتمام رسید که شهرداری در این خصوص بیشتر از بودجه خود عمل کرد؛ آن چیزی که قانون به عنوان کار فرهنگی پیش‌بینی کرده، خیلی واضح و روشن است که باید در زمینه‌های ترافیک، حقوق شهروندی، حفظ محیط زیست و جمع‌آوری زباله به عنوان فعالیت‌های فرهنگی شهرداری انجام شود.

وی بیان کرد: بعضی از ادارات اقدامات خود را فراتر کردند و این اتفاق به حدی افتاده است که با فروشگاهی که برای شهرداری بنر چاپ می‌کند، ارتباط مستقیم پیدا کردند و خودسرانه بنر سفارش می‌دهند.

شهردار دماوند افزود: در برآوردی که از نصب بنرهای شهر دماوند صورت گفته، نزدیک ۹۰ میلیون تومان در سال ۱۳۹۶ بنر داشته‌ایم؛ عدد قابل توجهی است که وقتی متر زدیم، مشاهده کردیم که از دماوند تا آمل را می‌توانیم بنر نصب کنیم.

صفری ادامه داد: در بعضی از مواقع چنین اتفاق می‌افتد که بعضی از دستگاه‌ها در کنار فعالیت‌های خود یک هفته‌ای به نام خود دارند و شاید با دو بنر عملکرد آن دستگاه اطلاع‌رسانی شود، اما در یک نقطه‌ای نزدیک هفت بنر نصب می‌شود و به این حساب که شهرداری پرداخت می‌کند.

وی تأکید کرد: با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید در راستای بیت‌المال فکر و اقدامات با درایت‌تری صورت گیرد و حتی مدیریت‌ها به شکلی باشد که اجرایی شود و کاری که وظیفه ما است، انجام دهیم و نباید مدیریت‌ها را برکه‌ای در نظر بگیریم.

شهردار دماوند تصریح کرد: با توجه به اینکه بسیاری از درآمد شهرداری از شهروندان است، بعضی از آن‌ها می‌گویند که راضی نیستند خیلی از بنرها توسط شهرداری چاپ و نصب شود؛ در بعضی از مواقع حتی شهرداری تهدید شده که اگر کنار اداره‌ای قرار نگیرد، آن اداری دیگر از شهرداری حمایت نمی‌کند؛ لازم است که اینگونه فعالیت‌ها و اقدامات در راستای قانون انجام شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/س