به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد اشرفی در گفت‌وگویی اظهار کرد: برنامه‌های اداره اوقاف و امور خیریه بر اساس مناسبت‌های ملی و مذهبی است و در این برنامه‌ها به صورت مستقل عمل کرده یا اقدام به همکاری و کمک به نهادهای فرهنگی، تشکل‌ها و مساجد می‌کند.

وی افزود: از جمله این برنامه‌ها می‌توان به برگزاری برنامه نشاط معنوی با کمک حوزه علمیه سربندان، آبسرد، اداره آموزش و پرورش، امامزاده شمس‌الدین(ع) و امامزاده هاشم(ع) اشاره کرد؛ برنامه‌هایی نیز برای برادران در پایگاه‌های فرهنگی مانند مساجد، حسینیه‌ها با همکاری نهادهای سپاه پاسداران و بسیج در حال برگزاری است.

*تجلیل امامزادگان در شهرستان دماوند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه دماوند از ویژه‌برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان در این شهرستان خبر داد و گفت: در این راستا اردویی متشکل از یک‌هزار دانش‌آموز برگزار می‌شود که بخشی از اوقات فراغت دانش‌آموزان را پر می‌کند.

اشرفی ادامه داد: در دهه کرامت نیز برنامه‌هایی با مشارکت برخی نهادها، بسیج حوزه خواهران، حوزه برادران و برخی حسینیه‌ها برگزار و ویژه‌برنامه عفاف و حجاب نیز در این راستا برپا شد.

وی عنوان کرد: با توجه به میلاد امام رضا (ع)، تجلیل از امامزادگان دماوند، متشکل از ۳۸ بقعه و ۶۰ امامزاده در برنامه بود؛ از جمله این برنامه‌ها، برگزاری مراسم در آستان مبارک امامزاده هاشم (ع) دماوند بود که با حضور دو هزار نفر و همکاری شهرداری و امور مساجد برگزار شد و تأمین هزینه‌های آن بر عهده اداره اوقاف دماوند بود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه دماوند خاطرنشان کرد: همچنین با حضور در محضرآیت‌الله جوادی آملی، ایشان به تبیین جایگاه تاریخی و معنوی امامزادگان و نقش آنها در رونق فرهنگ اهل بیت و شیعه شدن ایرانیان پرداختند.

اشرفی اضافه کرد:علاوه بر این برنامه‌ای با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی در مسجدالرضا (ع) برگزار شد که به تبیین جایگاه امام رضا (ع)، اهل‌بیت و امامزادگان پرداختیم؛ همچنین یک سخنرانی در مکتب‌الذاکران به عنوان یکی از موقوفات جدید دماوند برگزار شد.

وی از دیدار با خانواده‌های شهدا و پرچم گردانی پرچم آستان مقدس امام رضا (ع) در برخی از مراکز مذهبی به عنوان دیگر اقدامات انجام شده در دهه کرامت نام برد.

*۹۵ درصد از موقوفات دماوند مختص به عزاداری‌هاست

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه دماوند اشاره‌ای نیز به همکاری اداره اوقاف و امور خیریه در برگزاری مراسم‌های ایام محرم داشت و تأکید کرد: دماوند یکی از برجسته‌ترین شهرستان‌هایی است که به تبع آن، اداره اوقاف نیز هزینه‌های زیادی در راستای ترویج فرهنگ عاشورا و عزای اهل بیت انجام می‌دهد.

اشرفی با بیان اینکه ۹۵ درصد از موقوفات دماوند مختص به عزاداری و اطعام نشست‌های مربوط به اهل بیت است، گفت: اداره اوقاف دماوند در ایام محرم سال گذشته، بالغ بر ۱٫۵ میلیارد تومان از محل درآمد موقوفات هزینه انجام داد و در سال جاری نیز با وجود مشکلات اقتصادی، پیش‌بینی می‌کنیم که همین مبلغ در حسینیه‌ها، مساجد و هیئت‌های مذهبی هزینه شود.

*بازسازی و مرمت ۱۵ امامزاده در دماوند

وی با توجه به بازسازی و مرمت بقاع متبرکه و امامزاده‌ها در دماوند تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۱۵ امامزاده توسط خیرین و هیئت امنا در این شهرستان در حال تکمیل است؛ اداره اوقاف دماوند به پشتیبانی فنی در این خصوص می‌پردازد و در سال گذشته بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان در این خصوص مساعدت کرد؛ همچنین بالغ بر سه میلیارد تومان در این خصوص جذب بودجه توسط خیران انجام شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه دماوند از ثبت سه موقوفه جدید در چهار ماهه نخست سال جاری توسط خیران به ارزش بیش از چهار میلیارد تومان در این شهرستان خبر داد.

انتهای پیام/س