به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، خبرنگاران شرق استان تهران به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف و در روز «آب، رسانه و افکار عمومی» از تصفیه‌خانه آب و فاضلاب شهرستان پردیس بازدید کردند.

در این بازدید که شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران صورت گرفت، خبرنگاران و اصحاب رسانه از بخش‌های مختلف تصفیه‌خانه و مرکز پایش، آزمایشگاه و کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب را مورد بازدید قرار دادند.

مدیر تصفیه‌خانه آب پردیس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پردیس بعد از تصفیه‌خانه هفتم تهران، از نظر کیفیت آب خروجی رتبه دوم را دارد که این فرآیند، ۱۷ شاخصه دارد که تصفیه‌خانه فاضلاب روند استانداردی را در سطح کشور و جهانی می‌گذراند.

پیمان یادگاری افزود: آب ورودی بعد از سه مرحله پمپاژ وارد تصفیه‌ می‌شود که مراحل زلال‌سازی، فیلتراسیون و گندزدایی را می گذارند؛ در این خصوص، می‌توان گفت که ۹۹٫۹۹ درصد آب دارای کیفیت‌های لازم است.

وی با بیان اینکه سه ماده شیمیایی کلروفریک، آهک و آب ژاول جهت میکرو‌ب‌زدایی آب استفاده می‌شود، گفت: این مواد شیمیایی کوچک‌ترین ضرری برای سلامتی ندارد.

مدیر تصفیه‌خانه آب پردیس ادامه داد:در این خصوص، سالانه ۲۰ تن آهک، ۱۵۰ تن آب ژاول، و ۲۵۰ تن کلروفریک برای تصفیه آب استفاده می‌شود و با توجه به اینکه کیفیت آب خام متغییر است، بنابراین میزان استفاده از این مواد نیز متغییر است.

یادگاری ادامه داد: به قطع یقین، می‌توان گفت که آب بعد از خروجی نیاز به جوشاندن یا تصفیه آب خانگی ندارد؛ چراکه تصفیه آب از استانداردهای لازم و کیفی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله زلال‌سازی ۷۰ تا ۸۰ درصد آب زلال می‌شود و ممکن است تا ناخالصی‌های محلول مشاهده نشود که در مراحل بعدی تصفیه برطرف می‌شود؛ بر اساس آخرین استانداردهای ایران، توانسنیم از نظر کیفی رتبه حداکثر را کسب کنیم و از زمان بهره‌برداری کوچکترین مشکلی نداشته‌ایم.

*اندازه‌گیری ۲۱ پارامتر در سنجش کیفیت آب

مدیر امور اجرایی طرح‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب آبفای شرق استان تهران نیز اظهار کرد: در بخش نخستین تصفیه حذف فیزیک فاضلاب صورت می‌گیرد و در مرحله بعدی دو دستگاه روند آشغال‌گیری را انجام می‌دهند.

مهدی تهرانی با بیان اینکه در مراحل بعدی شن و ماسه موجود در فاضلاب به بیرون از تصفیه‌خانه هدایت می‌شود، افزود: در طول مسیر مواد عالی کربنی ازت و فسفر حذف می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری در ساختمان جدید مستفر شده‌ایم، گفت: ساختمان آزمایشگاه شامل واحدهای مختلف است که ۲۱ پارامتر آب را مورد اندازه‌گیری قرار می‌دهند.

مدیر امور اجرایی طرح‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب آبفای شرق استان تهران خاطرنشان کرد: ۱۱ شهر لواسان، رودبار قصران، پردیس، بومهن، ارجمند، دماوند، آبسرد، کیلان، آبعلی و فیروزکوه زیرپوشش مرکز پایش، آزمایشگاه و کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب قرار دارند.

تهرانی ادامه داد: از سه نقطه اصلی در این شهرها آب برداشت و مورد آزمایش قرار می‌گیرد؛ هر نقطه از فرآیند اگر دچار مشکلی باشد، دفاتر کنترل کیفیت آلارم هشدار را اعلام می‌کنند.

انتهای پیام/