به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، سحر حاجی‌اسداللهی، مدرس دانشگاه در نشست معرفی و بازخوانی کتاب «سلطان عشق» با نگاهی نو به واقعه عاشورا که به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دماوند و با همکاری پایگاه خبری عصر شرق برگزار شد، اظهار کرد: کتاب سلطان عشق اثر دکتر عبدالرحیم گواهی است که چندین بار توسط انتشارات مختلف از جمله نشر علم و مولا به چاپ رسیده است‌.

وی افزود: در چاپ‌های مختلف کتاب، چندین سخنرانی به کتاب اضافه شده است؛ این سخنرانی‌ها شامل سخنرانی‌های دکتر گواهی در داخل و خارج از کشور بوده که توسط دانشجویان ایشان جمع‌آوری شده است.

*نثر روان و شیوای کتاب «سلطان عشق»/ فهرست کتاب در چاپ‌های بعدی اصولی‌تر شده است

این مدرس دانشگاه گفت: عبدالرحیم گواهی، دکترای ادیان خارجی دارند و مدرس دانشگاه‌هایی در ایران چون دانشگاه تهران، الزهرا و شهید مطهری تهران هستند؛ دکتر گواهی شاگرد مستقیم علامه جعفری بودند و در کتاب خود بسیار به رشته‌ها، سخنرانی‌ها و تفکرات استاد مطهری استناد کردند.

حاجی‌اسداللهی با بیان اینکه دکتر گواهی سمت‌های سیاسی و اجتماعی کشوری هم داشته و دارند، تصریح کرد: کتاب «سلطان عشق» مجموعه‌‌ای از سخنرانی‌های دکتر گواهی است که بین دانشجویان و عموم مردم و اقشار مختلف جامعه ایراد شده است؛ بنابراین چون قالب، قالب سخنرانی است، نثر بسیار روان و شیوایی دارد و این کتاب را همه فهم کرده است.

وی بیان کرد: اما این مساله که سخنرانی‌های متفاوتی است، باعث شده فهرست کتاب چیدمان خیلی خوبی نداشته باشد و گاهی مباحث از یکدیگر جداست؛ اگر خود دکتر گواهی قلم زده بودند، قطعاً فهرست چیدمان بهتری پیدا می‌کرد؛ البته که در چاپ‌های اخیر و نوبت‌ چاپ‌های بعدی چیدمان فهرست کتاب بسیار اصولی‌تر شده است.

*مصادق و مثال‌های روز جامعه در کتاب سطان عشق/ استناد دکتر گواهی به شهید مطهری

این نویسنده دماوندی ادامه داد: از این جهت که سخنرانی بوده و به شکل نوشتاری درآمده است و خود دکتر ناظر بودند و ویراستاری و یادداشت‌هایی را اضافه کردند، بنابراین بسیار قالب روان‌خوان و راحتی برای خوانش دارد؛ کتاب چون سخنرانی است، یک مزیت دیگر هم دارد، همینطور که از اسم کتاب مشخص بوده در کنار آن بنابر اعتقاد دکتر گواهی، چون شخصیت امام حسین (ع) تنها شخصیتی دینی نبوده و شخصیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی داشتند، بنابراین ایشان علاوه بر نگاهی نو به عاشورا و فلسفه عزاداری و معنا کردن مفاهیمی چون کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا، در لابه‌لای سخنرانی‌های خود مصادیق و مثال‌هایی از مسائل روز جامعه دارند.

حاجی‌اسداللهی افزود: دکتر گواهی در نگاهی که به عاشورا دارند، نگاه‌‌هایی شاید متفاوت با بسیاری از افراد باشد، استناد‌های بسیاری به شهید مطهری دارند؛ ایشان مباحث خود را به شهید مطهری استناد می‌کنند که بگویند نخستین نفری نیستند که چنین نگاهی به عاشورا دارند و چنین مطالبی را عنوان می‌کنند و در قبل، شهید مطهری نیز این مسائل را بیان کرده‌اند.

وی گفت: بعضی‌ها که این مباحث به مذاق آن‌ها خوش نیامده، شاید کتاب را نپسندیده باشند و بخواهند مطالبی عنوان کنند که اتفاقاً خود دکتر گواهی هم این مطلب را در کتابشان اذعان کردند که زمانی کتاب را نوشته‌اند، رضایت خداوند را مد نظر داشتند؛ کتاب شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که سؤالات مختلفی را در ذهن خواننده و مخاطب جا می‌اندازد و بعد برای پاسخ دادن تلاش می‌کند.

*دین گریزی در جوانان نیست، بلکه هم‌زبانی با جوانان وجود ندارد/ طرح پرسش‌هایی درباره شیوه عزاداری مناسب در کتاب

این مدرس دانشگاه‌های دماوند تصریح کرد: در بخشی از کتاب آورده‌اند که جوانان امروزی بیشتر دین‌گریز هستند؛ این مسأله را به صورت بسیط مورد بررسی قرار دادند و نظر ایشان این است که جوانان امروز دین‌گریز نیستند، بلکه هم زبانی با فردی که دین را ارائه می‌دهد، ندارند؛ اگر زبان جدید و نو به وجود بیاید و اسلام و امام حسین (ع) را به آن‌ها ارائه دهد، اتفاقاً این جوانان اصلاً دین گریز هم نیستند؛ بنابراین دین گریزی در جوانان نیست، بلکه هم‌زبانی با جوانان وجود ندارد.

حاجی‌اسداللهی بیان کرد: بخش دیگری از کتاب به فلسفه عزاداری اختصاص داده شده است؛ در همین بخش نیز دکتر گواهی مطالبی را که در خصوص عزاداری عنوان می‌کنند؛ به شهید مطهری استناد می‌کنند و می‌پرسند آیا عزاداری‌های بعضی جاها که با یک ریتم و فرم خاصی عزاداری می‌کنند و خواندن اشعاری که معنای خوبی برای ما ندارد، در مجالس عزاداری فردی همچون استاد مطهری هم به همین شکل بوده است؟

وی خاطرنشان کرد: استاد مطهری در انتهای سخنرانی‌هایی که داشتند، یک روضه‌ای هم ایراد می‌کردند، اما هیچ‌وقت با ریتم خاصی امام حسین (ع) را صدا زدن و سینه‌زنی، عزاداری نکردند.

این نویسنده دماوندی اضافه کرد: در این کتاب طرح پرسش‌هایی درباره شیوه عزاداری مناسب با مجلس امام حسین (ع)، عقلانی دیدن واقعه عاشورا، پرداختن به روایای مختلف روز عاشورا دارند و امیدوارم این مقدمات باعث شوق و اشتیاقی برای خوانش این کتاب شود.

انتهای پیام/س