به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، محمد عبدالملکی، رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان تهران در نشست ستاد بازآفرینی شهری شهرستان دماوند که در سالن شهید رجایی فرمانداری دماوند برگزار شد، اظهار کرد: در بحث بازآفرینی علاوه بر کالبد مسکن و سکونت‌گاه‌های مردم به مباحث اجتماعی، اقتصادی، محیطی و خدمات شهری نیز پرداخته می‌شود.

وی افزود: کسانی که در بحث بافت فرسوده نیاز به تأمین سکونت‌گاه دارند، می‌توانند از تسهیلات و مشوق‌های مربوطه استفاده کنند؛ در ستاد بازآفرینی شهرستان دماوند، باید نسبت به توانمندسازی محل هدف و بستر مورد نیاز اقدام کنیم.

رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان تهران تصریح کرد: همچنین به جای واگذاری اراضی در محدوده شهری، می‌توان نسبت به تغییر کاربری متناسب با شهرستان دماوند اقدامات لازم را انجام داد.

عبدالملکی، ۵۰ درصد ریزدارنده، ۵۰ درصد رشد نفوذناپذیری و ناپایداری و فرسودگی ساختمان را از مشخصات بافت‌های فرسوده عنوان کرد.

*بازآفرینی بافت فرسوده در اولویت نخست

رئیس اداره راه و شهرسازی دماوند نیز اظهار کرد: این اداره دو اولویت خیلی مهم بازآفرینی بافت فرسوده و اجرای قانون ماده ۳۵ نظام مهندسی را در دستور کار خود دارد.

محمد رنجبر افزود: بافت‌های فرسوده شهر دماوند خوشبختانه زیاد نیست اما در قسمت اراضی دولتی به عنوان «خمینی‌شهر» سندسازی را آغاز کرده‌ایم؛ اراضی که به صورت تصرفی انجام شده و قبل از سال ۸۳  ساخت شده باشد، جزء بافت فرسوده قرار می‌گیرند و دولت اجازه واگذاری به راه و شهرسازی را می‌دهد.

*ساکنان بافت فرسوده توانایی اقتصادی بالایی ندارند

رئیس شورای اسلامی شهر دماوند هم اظهار کرد: کسانی که منزل فرسوده دارند، خودشان هم فرسوده هستند و با حداقل امکانات و حداقل زمین زندگی می‌کنند!

غلامرضا ذبیحی گفت: این مصوبه راهبردی نیست و نمی‌تواند مشکلات مردم را حل کند؛ نظر شورای شهر این است که شهرداری این تسهیلات را بگیرد و زمینی را فراهم کرده و با امتیازدهی به مردم خدمات‌رسانی کند.

وی تصریح کرد: در دماوند ۹ منطقه شهری وجود که شهرداری با یک مجتمع آپارتمانی ۱۰ واحدی می‌تواند بسیاری از مشکلات را رفع کند؛ با یک بازنگری مجدد در طرح می‌توان به نتیجه موفق‌انگیزی رسید.

*یکی از دلایل فرسوده بودن منزل، عدم توانایی مالی ساکنان است

شهردار دماوند هم بیان کرد: بهتر بود که طرح را تهیه کرده و در اختیار شهردار قرار می‌دادند تا بحث‌های تشویقی را اعمال می‌کردیم؛ در سال گذشته بحث بافت فرسوده مطرح و آغاز و با وضع موضوع تهیه و مصوب شد.

عباس صفری گفت: نیاز به تعریف این موضوعات نیست، اما چقدر تسهیلات قرار است به کسی که بافت فرسوده را تعمیر کنند، پرداخت شود؛ یکی از دلایل فرسوده بودن منزل، ناتوانی اقتصادی آن فرد است.

وی تصریح کرد: ساختار جدید باید تعریف و راهکار پیش‌رو نشان داده شود و باید با نگاهی قوی عمل کنیم و با طرح جامع و کامل پیش بریم تا به راهکار قوی و نتیجه کامل برسیم.

انتهای پیام/س