به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، همه ما خاطرات شیرینی از دوران کودکی به خاطر داریم که در کنار پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در یک حیاط ساده با حوض کوچک و شمعدانی‌های خوش‌رنگ، روز را به شب می‌رساندیم؛ هنوز طعم شیرین آن دوران زیر زبان بسیاری از ما هست.

بسیاری از خانواده‌ها در کنار هم در یک خانه زندگی کرده و هر چه بود و نبود بر سر سفره ساده می‌چیدند، هیجان این دورهمی‌ها وقتی بیشتر می‌شد که جوانان فامیل تشکیل خانواده‌ داده و در همان حیاط کوچک جشن ساده‌ای برپا می‌کردند و جالب‌تر از آن، زندگی زوج جوان در همان حیاط ساده در کنار بزرگ‌ترها بود.

صد حیف که این روزگار شیرین به سرعت سپری شد و حیاط‌های با صفا جای خود را به آپارتمان‌های کوچک و بزرگ داد؛ دیگر خبری از همسایگی اعضای خانواده در یک حیاط نیست و فرهنگ آپارتمان‌نشینی به عنوان عضو ثابت زندگی امروزی جای خود را در بین افراد جامعه باز کرده است.

بزرگ‌ترها به دنبال تهیه آپارتمان برای فرزندان خود به جهت تشکیل زندگی مشترک هستند؛ برخی که «دست‌شان به دهانشان می‌رسد» به دنبال خرید خانه و قشر متوسط درصدد تلاش برای اجاره یک چهاردیواری هستند.

شاید در سال‌های نه‌چندان دور افراد می‌توانستند با هزینه‌ای معقول، خانه‌ دلخواه خود را خریداری کرده یا اجاره کنند؛ اما هرچه می‌گذرد، مبلغ پرداختی بیشتر و خانه‌ای که تحویل می‌گیرند کوچک‌تر می‌شود؛ خرید خانه که پیشکش، حتی مبالغ دریافتی برای رهن و اجاره سر به فلک کشیده است.

به این ترتیب به مرور زمان شاهد جامعه‌ای هستیم که تعداد جوانان در شرف ازدواج زیاد و متقاضی ازدواج کم می‌شود و به تبع آن، روزبه‌روز بر آمار فساد اخلاقی افزوده خواهد شد، چرا که نیاز جنسی جزء لاینفک افراد به شمار می‌رود و وقتی فرد امکان ازدواج نداشته باشد، احتمال ارتکاب فساد اخلاقی در وی افزایش می‌یابد و این امر بر کسی پوشیده نیست.

افزایش نرخ اجاره‌بها و نرخ خرید ملک، مختص به شهر یا شهرستان خاصی نیست، بلکه موضوعی فراگیر بوده و همه اقشار جامعه را درگیر خود کرده است.

*بنگاه‌های معاملاتی «پر از خالی»

شهرستان دماوند نیز از این موضوع مبرا نبوده و در سال‌های اخیر با افزایش چشمگیری در زمینه اجاره‌بها و فروش منازل مسکونی همراه است؛ از هر خیابان و بلواری که عبور می‌کنیم، با تعداد بی‌شماری بنگاه معاملاتی املاک مواجه می‌شویم که «پر از خالی» است، چراکه توان خرید و اجاره بین خانواده‌ها به شدت کاهش یافته است.

البته در روستاهای دماوند این موضوع کمی متفاوت‌ است؛ با سفری یک ساعته به این شهرستان به ویژه در ایام پایانی هفته، با خودروهای میلیونی مواجه می‌شوید که هر کدام مقابل بنگاه املاک توقف کرده و قصد خرید زمین دارند؛ حال بگذریم که همین اراضی تبدیل به ویلاهای مجلل شده و ما همچنان «اندر خم یک کوچه» برای اجاره منزل هستیم.

آنچه این روزها در کلان‌شهرها بسیار به چشم می‌خورد، تفاوت چشم‌گیر بهای ملک از یک محله به محله‌ای دیگر و از یک خیابان به خیابان کناردستی بوده و نمی‌دانیم که ملاک قیمت‌گذاری آن بر چه اساسی است.

در این راستا، بر آن شدیم که در گفت‌وگو با رئیس اتاق اصناف دماوند، از چند و چون قیمت املاک در این شهرستان با خبر شویم.

*فعالیت ۸۵۰ بنگاه معاملات املاک در دماوند

رضا میرزاکریمی با اشاره به فعالیت بنگاه‌های معاملات املاک در دماوند اظهار کرد: در حال حاضر، تعداد ۸۵۰ بنگاه معاملات املاک به صورت مجاز در این شهرستان فعالیت می‌کنند و تعداد ۱۵۰ بنگاه غیرمجاز نیز در حال فعالیت بوده که اخطار پلمب توسط اتحادیه و پلیس امنیت به آنها داده شده است.

وی در خصوص میزان افزایش اجاره‌بها بیان کرد: بر اساس قانون، افزایش هشت تا ۱۲ درصد اجاره‌بها در هر سال امکان‌پذیر است، البته در سال جاری به دلیل تورم موجود، افزایش ۱۵ درصدی اجاره‌بها بلامانع خواهد بود، اما افزایش بیش از این میزان، موجب تشکیل پرونده و معرفی به تعزیرات برای اعمال جریمه خواهد شد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک‌ و نمایشگاه‌‌داران شهرستان دماوند تصریح کرد: در خصوص قیمت فروش مسکن، منطقه دمادشت شهر دماوند با نرخ ۶٫۵ تا ۷ میلیون تومان به ازای هر مترمربع و بخش‌هایی از خیابان لاله‌صحرا در رودهن بالاترین قیمت را در شهرستان دماوند به خود اختصاص داده‌اند.

*قیمت نهایی فروش ملک توسط فروشنده تعیین می‌شود!

میرزاکریمی با پرداختن به موضوع افزایش قیمت ملک در برخی مناطق نسبت به همجوار گفت: ما نمی‌توانیم در خصوص قیمت فروش ملک دخالت کنیم؛ مالک، قیمت نهایی را مشخص می‌کند و خریدار در صورت تمایل، اقدام به خرید ملک می‌کند، اما در مورد اجاره‌بها، در صورت افزایش چشم‌گیر نرخ اجاره نسبت به سال گذشته، قطعا با مراجعه شاکی، به پیگیری موضوع خواهیم پرداخت.

*پلمب ۵۰ بنگاه معاملاتی در دماوند

وی از پلمب ۵۰ بنگاه معاملات مسکن در سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: تاکنون ۴۰ بنگاه اقدامات لازم برای کسب جواز را انجام داده و ۱۰ مورد نیز پلمب یا جمع‌آوری شدند.

در این میان، سری هم به چند بنگاه معاملات املاک در شهرستان دماوند زده و از وضعیت این روزهای بازار مطلع شدیم.

یکی از نکات قابل تأمل که با ورود به شهرهای دماوند بسیار ملموس است، وجود متعدد، بی‌شمار و پراکنده مشاوران املاک در کنار دست خیابان‌هاست؛ در این خصوص، سؤال این است که آیا تعداد بنگاه‌های املاک با قطعات اراضی و واحدهای مسکونی موجود تناسب دارند یا اینکه بنگاه‌های املاکی نیز همچون ساخت و سازهای غیرمجاز قارچ‌گونه در حال رشد هستند؟

البته طبیعی است که با وجود افزایش بی‌رویه ساخت و سازها و دلال‌بازی‌های فروش اراضی، این امر منجر به افتتاح بنگاه‌های ملکی در کوچه پس کوچه‌های دماوند شود!

موضوعی که به صورت مشترک در این بنگاه‌ها به چشم می‌خورد، نبود مشتری واقعی برای خرید یا اجاره ملک بود؛ کسبه این صنف بر این موضوع اذعان دارند که بیشتر افراد به بنگاه‌ها مراجعه کرده و به دلیل عدم همخوانی سرمایه با نرخ تعیین شده رهن و اجاره واحدهای مسکونی، تنها به کسب اطلاع از میزان اجاره بها اکتفا می‌کنند.

به هر حال، زندگی در شرایط امروزی بسیار سخت و طاقت‌فرساست؛ شاید در گذشته به دلایلی مانند تعداد فرزندان یا هزار و یک دلیل دیگر، افراد برای اجاره خانه با مشکل مواجه بودند، اما اکنون با تحقق شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر»، باز هم مشکلات دیگری وارد صحنه شده که سرآمد آن، اجاره‌بهایی است که افراد برای تأمین آن با مشکل مواجه خواهند شد.

در این شرایط که حوزه‌های زمین و مسکن هر روز با نرخ جدید و سرسام‌آوری روبه‌رو می‌شوند، لازم است که مسؤولان نظارت دقیق و بیشتری بر این حوزه داشته باشند و آن را به حال خود وانگذارند.

*منصف باشیم؛ عدم تعادل نرخ برخی کالاها با دلار و ارز

اگر حقوق‌های ثابت و افزایش بسیار ناچیز دریافتی در هر سال را در یک کفه ترازو و افزایش روزانه کالاهای اساسی و افزایش اجاره‌بها را در کفه دیگر بگذاریم، دلمان به درد می‌آید و شاید در این صورت کمی بیشتر به فکر هم باشیم.

قطع به یقین، شرایط اقتصادی و تحریم‌های موجود، سهم زیادی در افزایش تورم دارند و صحت این امر بر کسی پوشیده نیست، اما شایسته است که جانب انصاف را رعایت کنیم، چراکه افزایش نرخ برخی خدمات و کالاها ارتباط چندانی با افزایش نرخ دلار و ارز ندارد؛ پس دست هموطن خود را به محبت بفشاریم و یاری‌گر هم در شرایط سخت اقتصادی باشیم.

گزارش از: سپیده تقی‌بخشی – فارس

انتهای پیام/س