به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جمال هادیان ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته دماوند، ضمن گرامیداشت دهه کرامت اظهار کرد: دهه کرامت تداعی‌کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین بانوان بزرگ و والامقام جهان است.

وی با اشاره به دیدار رهبر انقلاب با متصدیان و کارگزاران حج افزود: معظم له فریضه حج را مجموعه‌ای استثنایی و ممتاز از ارزش‌های مورد تمجید اسلام خواندند و با اشاره به وجود مفاهیم سیاسی ضروری، بر وحدت، دفاع از مظلومان و برائت از مشرکان در حج تأکید کردند.

امام جمعه موقت دماوند در خصوص ارسال پیام جدیت ایران به اروپا گفت: واقعیت امر این است که اقدام هوشمندانه اخیر جمهوری اسلامی ایران، پیام قاطعانه‌ای را به طرف مقابل، آن هم حدود یک سال پس از خروج ترامپ از برجام مخابره کرده است.

هادیان تصریح کرد: این تصمیم هوشمندانه و قاطعانه در حالی اعلام شد که طی یک سال اخیر، سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان نه‌تنها اقدامی در راستای احیای برجام و منافع ملت ایران صورت ندادند، بلکه با بازی مستقیم خود در زمین ترامپ، زمینه را برای مهار همزمان هسته‌ای، موشکی و منطقه‌ای کشورمان فراهم ساختند.

وی بیان کرد: مطابق بند ۳۶ برجام، جمهوری اسلامی ایران حق دارد در صورت نقض تعهدات طرف مقابل، تعهدات برجامی خود را به صورت کلی یا جزئی متوقف سازد؛ از این رو، اقدام اخیر جمهوری اسلامی ایران از پشتوانه‌ای کاملاً حقوقی و فنی برخوردار است.

امام جمعه موقت دماوند ادامه داد: از طرف دیگر، آمریکا همچنان رویکرد فشار و مذاکره را در دستور کار سیاست خارجی خود در قبال ایران قرار داده و این در حالی است که موضوعاتی مانند انهدام پهباد آمریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اراده جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کاهش تعهدات خود در برجام، قدرت مانور دولت ترامپ را به شدت محدود کرده است.

هادیان تأکید کرد: در چنین شرایطی عبور ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم، قدرت جمهوری اسلامی ایران را در منازعه با طرف مقابل تقویت کرده است.

وی در ادامه در خصوص افول قدرت منطقه‌ای آمریکا و زمزمه خروج آن از خلیج‌ فارس افزود: ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیراً در سخنانی به موضوع عدم لزوم حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس پرداخته و از تمایل خود برای خروج آمریکا از خلیج فارس سخن گفته است.

امام جمعه موقت دماوند گفت: سخنان ترامپ درباره خروج از منطقه ناشی از هیأت محاکمه در آمریکاست که تداوم سلطه در این منطقه، بسیار پرهزینه و پرمخاطره است؛ بر همین اساس، هم اوباما و هم ترامپ هیچ‌گاه حاضر نشدند در موضوع بحران سوریه وارد عملیات نظامی شوند.

هادیان تصریح کرد: اظهار نظرهای ترامپ و دیگر سران آمریکا درباره خروج از خلیج فارس، سوریه، افغانستان و … نشان دهنده‌ این است که رویای آمریکا در منطقه به پایان رسیده است؛ رؤیایی که جورج بوش آن را با هدف ساختن یک خاورمیانه بزرگ آغاز کرده بود.

وی با اشاره به اینکه بحث مذاکره ایران و کره شمالی راهبرد انتخاباتی ترامپ است، بیان کرد: سفر ترامپ به خاک کره شمالی اقدامی بی‌سابقه بود که رئیس جمهوری آمریکا پس از اجلاس جی ۲۰ در حاشیه دیدار خود از کره جنوبی انجام داد؛ با وجودی که ترامپ درخواست دیدار با رهبر کره شمالی را داده و برای رفتن به خاک این کشور خود را بسیار مشتاق نشان داده بود، بلافاصله پس از دیدار با رهبر کره شمالی اعلام کرد که تحریم‌ها علیه این کشور در حال حاضر همچنان باقی خواهد ماند.

امام جمعه موقت دماوند افزود: ترامپ در مورد مذاکره با ایران و کره شمالی سعی دارد که از نظریه بازی‌ها استفاده کند و با وجود اینکه برای انتخابات ریاست جمهوری به شدت نیازمند مذاکره با ایران و کره شمالی است، اما با انجام یک بازی روانی کرده که خود را صبور و منتظر عقب‌نشینی طرف مقابل نشان دهد.

هادیان در مطلب پایانی با اشاره به تجمع خطوط ۱۱۰ فرمانده‌ی انتظامی شرق استان تهران گفت: سال گذشته مرکز تجمع خطوط ۱۱۰ فرماندهی انتظامی شرق استان تهران با هدف کنترل و نظارت بر تماس‌های ۱۱۰ در ستاد فرماندهی شرق استان تهران در ورامین راه‌اندازی شد و از جمله ۱۱۰ دماوند نیز به ورامین انتقال پیدا کرد.

وی با بیان اینکه این طرح کلان کشوری بوده است، تصریح کرد: مسؤولان امر اظهار داشته‌اند که این مرکز سبب سرعت بیشتر در پاسخ‌گویی، دقت، کاهش هزینه و کاهش نیروی انسانی و نظارت بر فرآیند تماس‌ها می‌شود، اما اعلام می‌کنم که این تجمیع شاید باعث کاهش هزینه و کاهش نیروی انسانی شود، ولی سبب سرعت بیشتر نشده که باعث کندتر شدن پاسخ‌گویی و دیرتر حاضر شدن نیروی خدوم پلیس در صحنه شده است.

امام جمعه موقت دماوند بیان کرد: از مسؤولان امر می‌خواهیم که تجدیدنظری در مورد این طرح داشته باشند، چراکه مردم ما شاید نیروی انتظامی شهرستان را مورد انتقاد قرار دهند در حالی که تقصیر و سوءمدیریت از جای دیگر سرچشمه می‌گیرد؛ زمان طولانی انتقال مأموریت از ورامین به دماوند باعث قضاوت ناصواب مردم درباره نیروی انتظامی این شهرستان می‌شود.

هادیان اضافه کرد: البته این موضوع بعضاً باعث خسارت جبران‌ناپذیر نیز برای مردم شریف ما می‌شود که از مسؤولان می‌خواهیم به این موضوع رسیدگی کنند.

انتهای پیام/س