به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، علی خلیلی اظهار کرد: بر اساس دستور العمل های تلفیقی، این طرح‌های مرتعداری با محوریت اقتصادی کردن و توجه به سایر ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مرتع، اصلاح و بازنگری شده که پس از تهیه شدن طرح‌های مرتعداری اصلاح شده، با مشارکت دانش آموختگان بخش کشاورزی و منابع طبیعی و مجریان و بهره برداران به مرحله اجرا در می‌آید.

وی اظهار داشت: از آنجائی که مراتع علاوه بر نقش بسزائی که در حفظ خاک، آب، تولید علوفه و بهبود تنوع زیستی ایفا می‌کند از لحاط تولید و استحصال گیاهان داروئی و صنعتی و توسعه گردشگری و… نیز دارای قابلیت‌های بسیاری است.

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به تنوع گونه‌های مرتعی با پوشش مناسب در این شهرستان، مراتع این شهرستان به عنوان یکی از مناطق الگویی برای اقتصادی کردن طرح‌های مرتعداری به شمار می‌آید.

خلیلی به برخی مزایای اقتصادی کردن طرح‌های مرتعداری اشاره و یادآور شد: با اقتصادی کردن و اجرای طرح‌های تلفیقی در مراتع علاوه بر توسعه گیاهان داروئی و اشتغال زائی، گام مثبتی در بهبود معیشت و وضعیت اقتصادی جوامع محلی برداشته شده و موجب جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها خواهد شد و زمینه مناسبی برای ترویج و توسعه گردشگری در عرصه‌های مرتعی فراهم می‌شود.

وی اضافه کرد: شهرستان دماوند دارای ۱۵۵ هزار هکتار اراضی ملی است که از این میزان حدود ۱۴۷ هزار هکتار آن شامل اراضی مرتعی است .

انتهای پیام/س