به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، سردار اسکندر مؤمنی صبح امروز در بازدید از قرارگاه نوروزی امام علی(ع) شرق استان تهران اظهار کرد: آمارها حکایت از افزایش ۱۲ درصدی سفر و کاهش تلفات در نوروز ۹۷ است.

وی ادامه داد: تعطیلات نوروزی ۲ هفته ادامه دارد و مردم پس از یکسال کاری به مسافرت می روند و این در حالی است که طی ۱۰ سال گذشته سفرها کم نشده بلکه افزایش یافته است.

*متوسط سرعت در نوروز امسال یک کیلومتر بر ساعت افزایش یافت

جانشین رئیس پلیس کشور گفت: سال ۹۶ بیش از یک میلیون خودرو جدید و ۲ میلیون راننده جدید وارد چرخه حمل و‌ نقل شدند؛ متوسط سرعت در نوروز امسال یک کیلومتر بر ساعت افزایش یافت؛ امروز هم مسیر رفت و هم برگشت به سمت شمال کشور پرتردد است و مردم همکاری خوبی با همه دستگاه ها داشتند.

جانشین فرمانده ناجا گفت: هر سال روند کاهشی سوانح و حوادث و افزایشی رعایت قوانین را شاهدیم ،اما همچنان ۱۶ هزار کشته رقم بالایی است و همه باید تلاش کنیم که این میزان کاهش یابد.

وی تصریح کرد: در حوزه تعداد کشته‌های تصادفات کشور به ازای ۱۰ هزار وسیله نقلیه از میانگین دنیا کمتر هستیم، اما ایجاد هم افزایی با همکاری و تعامل و جلب اعتماد مردم برای کاهش هرچه بیشتر سوانح ضروری است؛ هیچ منافاتی بین اقتدار در اجرای قانون و رعایت ادب و احترام نیست و از رانندگان می‌خواهیم هر ۲ ساعت رانندگی استراحت کنند.

* در ۱۰ سال گذشته سفرها کاهش پیدا نکرده است

جانشین فرمانده کل ناجا تصریح کرد: تجربیات ما نشان می‌دهد خیلی از موارد مانند آب و هوایی نمی‌تواند از سفرها جلوگیری کند و آمارها نشان می‌دهد در ۱۰ سال گذشته سفرها کاهش پیدا نکرده است.

وی افزود: در ایام نوروز سال گذشته شرایط جوی ناپایدار داشتیم، اما به دلیل وضعیت جوی امسال سفرها بیشتر شده و با مدیریت خوب هم‌وطنان ترافیک سنگینی نداشتیم و حدود یک کیلومتر سرعت متوسط افزایش پیدا کرده است.

مؤمنی اذعان داشت: تا پایان تعطیلات در آماده‌باش کامل هستیم و در روزهای شلوغ مانند امروز جاده‌ها پرتردد هستند و تعدادی از هم‌وطنان در حال بازگشت هستند و تعدادی در حال رفتن به سفر هستند.

*مردم نسبت به سال‌های گذشته قوانین را بهتر انجام دادند 

جانشین فرمانده کل ناجا اضافه کرد: همکاران ما در ناجا به ویژه پلیس راه و دیگر ارگان‌های امدادی و خدماتی در این روزها و در روزهای پایانی نوروز حضور پررنگ‌تری دارند و خدمات خود را ارائه می‌دهند.

این مقام ارشد ناجا بیان کرد: همکاران ما در پلیس راهور در تلاش هستند تا ضمن احترام به مردم، قانون را در جهت کاهش تصادفات اجرا می‌کنند.
وی ادامه داد: مردم نسبت به سال‌های گذشته قوانین را بهتر انجام دادند و قوانین اجتماعی بهتری را امسال داشتیم.

*سال گذشته ۱۶ هزار نفر جان خود را از دست دادند

مؤمنی اظهار کرد: هر سال شاهد کاهش تصادفات جاده‌ای هستیم و باید بیشتر تلاش کنیم تا تصادفات به حداقل ممکن برسد؛ سال گذشته، ۱۶ هزار نفر جان خود را در جاده‌های کشور از دست و باید تلاش کنیم امسال این آمار را کاهش دهیم.

جانشین فرمانده کل ناجا خاطرنشان کرد: از میانگین دنیا تعداد کشته‌های کمتری داریم اما باز هم باید تلاش کنیم این آمار کاهش پیدا کنیم؛ حمایت از کالای ایرانی و ایجاد اشتغال امنیت اجتماعی را بیشتر می‌کند.

مؤمنی بیان کرد: امسال طبق شعار مقام معظم رهبری همه باید تلاش کنیم تا از  داخلی حمایت کنیم و هر چه این حمایت‌ها بیشتر شود اشتغال‌زایی بیشتر می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر اشتغال‌زایی بیشتر شود، امنیت اجتماعی بیشتر خواهد شد و هر کدام از نهادها به درستی انجام وظیفه کنیم و اگر این فعالیت‌ها با خلق و خوی خوب و رفتار مناسب با هم‌وطنان باشد، هم‌افزایی و اعتماد بیشتر خواهد شد.

جانشین فرمانده کل ناجا به مردم توصیه کرد: تمامی دستگاه‌ها از جمله پلیس در تمامی محورها حضور دارند و هم‌وطنان با رعایت قوانین به خود و پلیس کمک کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/س