به گزارش پایگاه خبری البرز شرق از پردیس به نقل از صبح پردیس ، در نشست شورای تأمین مسکن استان تهران که ۱۱ اسفندماه جاری در استانداری برگزار شد، اتمام پروژه مسکن مهر شهر جدید پردیس تا پایان شهریور سال آینده مصوب شد که در صورت تحقق، کاری بزرگ و ماندگار خواهد بود زیرا به گفته سید حسین هاشمی استاندار تهران، این پروژه از سخت‌ترین طرح‌های مسکن مهر با جانمایی اشتباه بود.

اما کیست که نداند میان حرف تا عمل راه دشواری است و در حوزه اجرا و عملیاتی شدن، این طرح به‌خصوص در شهر جدید پردیس با آن توپوگرافی ویژه و سخت بدون تردید با مشکلاتی مواجه است.

در همین رابطه با مهندس نظری نیا عضو هیئت‌مدیره شهر جدید پردیس گفت‌وگویی انجام دادیم تا شرایط اتمام این پروژه مهم و نیز مشکلاتی که بر سر راه اجرای آن وجود دارد را از او جویا شویم.

**جناب مهندس نظری نیا؛ به نظر می رسد خبر اتمام پروژه مسکن مهر شهر جدید پردیس که در نشست اخیر شورای تامین مسکن استان تهران اعلام شد، کمی متهورانه است، به نظر شما بعنوان یکی از دست اندرکاران این پروژه برای تحقق این مهم چه ملزوماتی نیاز است؟
پاسخ: به نظر من برای تحقق این وعده و تکمیل واحدهای مسکن مهر شهر جدید پردیس، باید برنامه مالی منظمی همراه با تأمین به‌موقع اعتبارت موردنیاز وجود داشته باشد؛ در حال حاضر قیمت واحدهای شهر جدید پردیس و نیز سهم آورده متقاضیان به‌صورت قطعی اعلام‌شده اما باید این نکته را در نظر گرفت که مجموع آورده متقاضیان و تسهیلات در نظر گرفته‌شده صرفاً برای تکمیل ساختمان‌ها و بخشی از عملیات محوطه‌سازی کفایت می‌کند و درگذشته نیز برای تکمیل تأسیسات زیربنایی و آماده‌سازی اراضی و راه‌های دسترسی سایت هزینه‌هایی انجام‌شده است که اکنون برای تکمیل واحدها و تحقق برنامه ساخت تا پایان نیمه نخست سال آینده باید برگردد.
بنابراین با بررسی‌های به‌عمل‌آمده و برای تحقق این برنامه و افتتاح واحدهای شهر جدید پردیس در موعد مقرر به حدود ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار در طول برنامه‌ای یک‌ساله نیاز داریم.

سئوال: ۸۵۰ میلیارد تومان رقم هنگفتی است، راهکار پیشنهادی شما در این خصوص چیست؟
پاسخ: به عقیده من گرچه تأمین این رقم در طول یک سال کار دشواری است اما با توجه به اهمیت این پروژه و اراده دولت برای تکمیل واحدهای شهر جدید پردیس، دولت تدبیر و امید باید به هر نحوی که شده در این راستا و باهدف انجام یک کار ماندگار و افتخارآمیز در کارنامه خود، این مبلغ به هر نحوی که میسر است، تأمین کند.

سؤال: در نشست شورای مسکن اخیر، ظاهراً از شرکت‌های خدمات رسان هم گلایه داشتید؟
پاسخ: بله؛ لازم است این نکته را موردتوجه قرار دهیم که دستگاه‌های خدمات‌رسانی از جمله آب و فاضلاب واحد جنوب شرقی تهران باید به وظایف ذاتی خود عمل کنند زیرا به دلیل عدم ورود این دستگاه‌ها، شرکت عمران شهر پردیس که یک شرکت ساختمانی است به‌تنهایی جورکش این دستگاه‌ها شده و راسا اقدام به تأمین آب، برق و جمع‌آوری فاضلاب واحدهای مسکن مهر این شهر نموده است که هزینه‌های هنگفتی بر متقاضیان و نیز دولت تحمیل کرده است.
درواقع این فعالیت‌ها ماهیت تخصصی دارند که به دلیل اهمال شرکت‌های خدمات رسان، شرکت عمران پردیس به‌عنوان یک شرکت ساختمانی، ناگزیر شده بار این فعالیت‌ها را بر دوش بکشد و متأسفانه دستگاه‌های خدمات رسان به‌جای پرداختن و ورود به ارائه خدمات به سایت‌های مسکن مهر، در پی منافع بخشی و بهره‌برداری از اوضاع نابسامان پروژه‌های مسکن مهر هستند.

سؤال: به نظر شما تامین اعتبارات مورد نیاز آن هم در بازه زمانی یکساله چگونه میسر است؟
پاسخ: با توجه به اینکه شرکت عمران مسکن پردیس در شرایط کنونی قادر به تأمین چنین مبلغی نیست، ازاین‌رو دولت باید ورود کند. شیوه‌هایی برای تأمین این مبلغ وجود دارد ازجمله مشارکت بانک‌ها و مدیریت دارایی‌هایی که شرکت عمران پردیس به‌عنوان شرکتی ساختمانی دارد اما با توجه به اینکه این راهکارها عموماً در درازمدت جواب می‌دهد و از طرفی با توجه به‌فوریتی که تکمیل واحدهای شهر جدید پردیس دارد لذا باید دولت از منابع مختلف کمک کند زیرا مشکلات شهر جدید پردیس در درون خود پردیس قابل‌حل نیست.

سؤال: عمده مشکلات و موانع دیگری که بر سر راه تکمیل واحدهای مسکن مهر پردیس وجود دارد، کدامند؟
پاسخ: مشکلی که مدت‌هاست با آن دست‌به‌گریبان هستیم، وجود معارض برای زمین‌های این شهرک است به‌طوری‌که اکنون بخشی از زمین‌های فاز هشت این شهرک به دلیل وجود معارض و حکم دستگاه قضایی، مدت‌هاست که متوقف مانده‌اند.

همچنین مشکلات بیمه و مالیات قراردادهای شهر جدید پردیس نیز به مانعی بازدارنده برای ما تبدیل شده‌اند؛ زیرا موضوع بیمه و مالیات به‌روشنی در قراردادها درج نشده‌اند (البته این مشکلات به دلیل هزینه کرد همزمان از محل سهم آورده متقاضیان و منابع دولتی بروز کرده است).

لازم است برای رفع مشکلات بیمه و مالیات، ارگان‌هایی چون سازمان تأمین اجتماعی و اداره کل دارایی و امور مالیاتی ورود کنند و با همفکری و رایزنی نسبت به حل این مشکلات اقدام کنیم؛ در شرایطی که شرکت عمران پردیس برای تکمیل واحدهای مسکونی این شهر تحت فشار است، هفته گذشته سازمان تأمین اجتماعی در آستانه پایان سال اقدام به انسداد حساب‌های این شرکت نمود که اقدامی کارشکنانه و بازدارنده بود و نمی‌تواند کمکی به تحقق وعده افتتاح پروژه‌ها در موعدی که اعلام‌شده، باشد ازاین‌رو خواستار مساعدت و همراهی این سازمان‌ها هستیم تا با همدلی و همکاری بتوانیم پروژه شهر جدید پردیس را زمان مقرر به بهره‌برداری برسانیم.

به گزارش پایگاه خبری البرز شرق، استاندار تهران در جلسه اخیر شورای مسکن استان اعلام کرد که بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی، مسکن مهر شهر پردیس تا پایان شهریور سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
سید حسین هاشمی اظهار کرد: درصورتی‌که دست‌اندرکاران این پروژه بتوانند در موعد مقرر عملیات ساخت را به اتمام برسانند، برای آنها از دولت و رئیس‌جمهوری درخواست تشویق ویژه خواهد کرد.

وی ادامه داد: بهتر است همه بدانند که جانمایی مسکن مهر در میان تپه، دره و بیابان یک اشتباه تاریخی و اقدامی عجیب‌وغریب بود.

وی افزود: اجرای این پروژه بسیار سخت و پرهزینه است با این حال دولت مصمم است که این پروژه را تا پایان شهریور سال آینده به اتمام برساند گرچه پیمانکاران این طرح تا بهمن سال آینده زمان خواسته‌اند اما همه تلاش ما این است که پایان نیمه نخست سال آینده شاهد افتتاح این پروژه باشیم.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

ataşehir madam net
avrupa madam net
ümraniye madam net