به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، نشست هماهنگی اجرای طرح جاماندگان اربعین در شهر کیلان در حاشیه برگزاری مراسم عزاداری روز عاشورای حسینی در روستای زیارت برگزار شد.

در این نشست، امام جمعه دماوند، فرماندار دماوند، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دماوند، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه دماوند، رئیس شورای بخش مرکزی دماوند، مسؤول حراست فرمانداری دماوند، نماینده اداره تبلیغات اسلامی دماوند، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر کیلان و اعضای شورای اسلامی روستا و پایگاه روستای زیارت حضور داشتند.

مسؤولان اجرایی و فرهنگی شهر کیلان و روستای زیارت در این نشست، از اعلام آمادگی خود برای برگزاری شهرستانی اجرای طرح جاماندگان اربعین از امامزاده زین‌العابدین (ع) کوهان تا امامزاده عیسی (ع) روستای زیارت در شهر کیلان به طول ۱۰ کیلومتر خبر دادند؛ طرحی که سال گذشته با استقبال پرشوری از عزاداران در اربعین حسینی همراه بود.

*ادارات در اجرای طرح جاماندگان اربعین پیش‌قراول باشند

امام جمعه دماوند و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان دماوند در این نشست اظهار کرد: طرحی که به عنوان جاماندگان اربعین در شهر کیلان آغاز شده، اقدام بسیار ماندگاری است.

حجت‌الاسلام والمسملین کاظم فتاح‌دماوندی با بیان اینکه اجرای این طرح از سال‌های گذشته در نقاط مختلف کشور آغاز شده است، افزود: ایجاد موج ارزشی در راستای حفظ فرهنگ حسینی نیاز امروز جامعه است.

وی گفت: ادارات شهرستانی باید در اجرای طرح جاماندگان اربعین پیش‌قراول باشند و شهرداری‌های شهرهای شهرستان دماوند نیز باید حساب جداگانه‌ای روی این برنامه مهم باز کنند.

*پیشنهاد برگزاری طرح جاماندگان اربعین در ۵ شهر دماوند

امام جمعه دماوند تصریح کرد: نظر بر این بود که طرح جاماندگان اربعین در هر پنج شهر شهرستان دماوند انجام شود و شهرداری‌های هر شهر به اجرای این طرح کمک کنند که تصمیم‌گیری نهایی در این خصوص در نشست آتی ستاد اربعین انجام خواهد شد.

فتاح‌دماوندی با بیان اینکه اوقاف می‌تواند وقف‌های آخر صفر خود را به برنامه‌های اربعین اختصاص دهد، بیان کرد: اداره اوقاف با توجه به هفته وقف در آخر ماه صفر، می‌تواند اقدامات تبلیغی را در قالب مراسم اربعین حسینی در خصوص انجام وقف انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه مانعی برای اطلاع‌رسانی و تبلیغات برگزاری طرح جاماندگان اربعین شهر کیلان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: اینکه طرح جاماندگان از امامزاده زین‌العابدین (ع) کوهان تا امامزاده عیسی (ع) روستای زیارت در شهر کیلان به صورت شهرستانی و پایلوت برگزار شود، باید در نشست ستاد اربعین بررسی و تصمیم‌گیری شود.

*حمایت از اجرای طرح جاماندگان اربعین در کیلان

فرماندار شهرستان دماوند نیز در ادامه اظهار کرد: کارهای انجام شده نشان از وحدت و برنامه‌ریزی دارد، اظهار کرد: برنامه‌های عزاداری روز عاشورا و اربعین حسینی مردمی است و سعی می‌کنیم که در این راستا کمتر دخالت داشته باشیم.

مجید صفری با تأکید بر انجام کارهای اجرایی اربعین حسینی باید در اختیار مردم باشد، افزود: حمایت دولت از برنامه‌های عزاداری روز عاشورا و اربعین بیشتر نظارتی و امنیتی است که اقدامات لازم در این خصوص انجام می‌شود.

وی گفت: در دماوند پیشنهادی داریم که مراسم اربعین به صورت خودجوش در امامزادگان این شهرستان برگزار شود و باید شرایطی فراهم کنیم که اگر کسی امکان حضور در مراسم اربعین حسینی در کربلا را نداشت، بتواند از فضای معنوی این مراسم در داخل شهرستان بهره‌مند شود.

*هیأت‌های امنا از مراسم اربعین حسینی حمایت کنند

فرماندار شهرستان دماوند با بیان اینکه هیأت‌های امنا باید از مراسم اربعین حمایت کنند، تصریح کرد: برای حمایت از اجرای طرح جاماندگان اربعین حسینی در شهر کیلان آمادگی داریم و با توجه به سبقه عزاداری شهر کیلان این طرح می‌‌تواند با جمعیت زیادی همراه شود و سیل عظیم عزاداران حسینی روز عاشورا در روستای زیارت مقدمه‌ای برای این موضوع است.

به گزارش عصر شرق؛ در این نشست قرار شد تا مسؤولان فرهنگی شهر کیلان برای اجرای شهرستانی طرح جاماندگان اربعین برنامه‌های اجرایی خود را اعلام کنند و تصمیم‌گیری در این خصوص به نشست آتی ستاد اربعین شهرستان دماوند موکول شد.

انتهای پیام/س