به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، سعید نمکی ظهر امروز در نشست بررسی مشکلات بهداشتی و درمانی شهرستان دماوند که در سالن نشست‌های بیمارستان سوم شعبان دماوند برگزار شد، اظهار کرد: امروز در برهه حساس تاریخی قرار داریم و اگر به عقب بازگردیم، مشاهده می‌کنیم که امروز چه دستاوردهای مغتنمی داریم.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب از تولد یک‌هزار فرزند، ۱۲۰ نفر آن‌ها به یک سالگی نمی‌رسیدند، افزود:  در آن زمان، از هر ۱۰۰ هزار زن باردار، ۲۶۰ نفر بر اثر عوارض بارداری تلف می‌شدند.

*وجود ۱۸ هزار خانه بهداشت در کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در پیش از انقلاب، پوشش واکسیناسیون ۲۵ درصد و تعداد تخت‌های بیمارستانی بسیار کم بود و تنها در یک‌هزار و ۵۰ روستا خانه بهداشت وجود داشت؛ اما امروز به برکت انقلاب اسلامی ۱۸ هزار خانه بهداشت در کشور داریم و پوشش واکسیناسیون به ۱۰۰ درصد رسیده است و ۶۶ دانشگاه علوم پزشکی در کشور داریم.

نمکی تصریح کرد: در پیش از انقلاب در همین دماوند، پزشکان هندی و بنگلادشی فعالیت داشتند، اما اکنون پزشکان ایرانی بسیاری در اقصی نقاط کشور به خدمت‌گذاری مشغول هستند؛ جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های قابل توجهی در حوزه بهداشت و درمان داشته است.

وی با بیان اینکه روزگار بسیار پیچیده‌ای است و باید برای منابع خود به درستی تصمیم‌گیری کنیم، بیان کرد: امروز منابع محدود و تقاضاهای نامحدود داریم؛ با طرح تحول نظام سلامت در دوره قبل از ما در توسعه زیرساخت‌ها، ماندگاری طبیب در نقاط محروم، رسیدگی به بیماران صعب‌الاعلاج و از همه مهم‌تر در کاهش پرداخت از جیب بیماران در هزینه‌های کمرشکن بستری اقدامات اساسی انجام شد.

*اجرای طرح پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: چند مقدمه لازم بود که به اجرا در بیاید؛ نخستین مقدمه پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان به حساب می‌آمد که ما برای دو اصل مهم پزشک خانواده و سیستم ارجاع ریل‌گذاری کنیم که این حرکت ما را به سمت منطقی‌تر شدن هزینه‌های سلامت هدایت می‌کرد.

نمکی ادامه داد: مقدمه و پیش درآمد ورود به طرح تحول را باید اجرا کنیم و راهنمای بالینی برای پرهیز از تقاضاهای القایی داشته باشیم در غیر این صورت درآمد سرانه ۵۰ هزار دلاری هم جواب برخی از تصمیم‌ها را نخواهد داد؛ چراکه ما کشوری با درآمدهای محدود و شرایط اقتصادی خاص هستیم.

وی تأکید کرد: کشوری که به دنبال حفظ عزت و ارائه خدمت به مردم در بهترین شرایط است، باید به منطقی‌تر شدن هزینه‌های نظام سلامت فکر کند؛ در این شرایط نخستین کاری که انجام دادیم، پرونده الکترونیک سلامت را به عنوان یک زیرساخت برای ورود سه جز دیگر پزشکی خانواده، سیستم ارجاع و اعمال راهنمایان بالینی جهت پروسه‌های منطقی مردم طراحی کردیم.

*نمایش پرونده الکترونیک سلامت در تلفن همراه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: امروز مژده می‌دهیم که در نمایشگاه الکام از نسخه دیگری از پرونده الکترونیک سلامت پرده‌برداری می‌کنیم و آن هم پیوستن تلفن همراه به این طرح است؛ همه مردم که ثبت پرونده الکترونیک دارند، می‌توانند از طریق تلفن همراه از روند پرونده خود مطلع شوند.

نمکی گفت: کاری دیگری که در این ایام انجام دادیم، پرداختن به اولویت‌های بهداشت و پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر درمان بستری است؛ باید مدلی طراحی شود که بتواند حداقل نیاز مردم را در همه نقاط این کشور فراهم کند و دسترسی‌ها به گونه‌ای باشد که هیچ‌کسی از این دسترسی محروم نماند و منابع کشور را به سمتی سوق دهیم که با کمترین هزینه، بیشترین اثر بخشی را داشته باشد.

وی تصریح کرد: اگر امروز می‌خواستیم منتظر پزشک و تخت بیمارستان بمانیم، ۵۰ سال دیگر هم به این مرحله پیشرفت نائل نمی‌شدیم؛ خوشبختانه با حداقل هزینه بزرگ‌ترین دستاورد برای نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم شد و درمان سرپایی اولویت نظام سلامت است.

*افتتاح بیمارستان یک‌هزار تخت بیمارستانی در انتهای اتوبان بابایی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر اینکه نخستین خدمات درمانی مورد نیاز مردم باید فراهم شود، اظهار داشت: در این راستا، درصدد هستیم که مراکز بهداشتی و درمانی را به ۱۶ ساعت خدمات‌رسانی در روستاها برسانیم؛ دومین کار راه‌اندازی درمان‌بستر در مراکز بزرگ‌تر است که بتوانیم تعداد تخت بیمارستانی فراهم کنیم تا مردم اعمال تخصصی اورژانس را در کنار خود داشته باشند.

نمکی اضافه کرد: در خصوص بیمارستان‌های منطقه‌ای بزرگ‌تر، زمینی توسط ارتش در اختیار دانشگاه شهید بهشتی قرار گرفته تا یک بیمارستان یک‌هزار تخت‌خوابی در انتهای اتوبان شهید بابایی فراهم و راه‌اندازی شود؛ این اتفاق اگر صورت گیرد، حداقل ۲۰ سال آینده شرق تهران به یکی از بهترین مراکز بهداشتی و درمانی فوق تخصصی دسترسی خواهد داشت.

وی گفت: در شهرستان فیروزکوه مصوباتی را دنبال خواهیم کرد و در اجرای سیستم نگهداری واکسن، جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی کمک خواهیم کرد و اعتبار کافی اختصاص می‌‌دهیم.

*اعتقادی به ایجاد بیمارستان در آبسرد ندارم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: تقویت پایگاه‌های اورژانس منطقه مطالعه جدیدی انجام می‌‌دهیم، چون که دماوند و فیروزکوه در شاهراه‌های حیاتی کشور قرار دارند، حتماً این موضوع را کمک و تأمین می‌کنیم.

نمکی در خصوص پیگیری احداث بیمارستان در شهر آبسرد بیان کرد: اعتقادی به ایجاد بیمارستان در آبسرد ندارم؛ باید حداقل امکانات برای دسترسی مردم در آبسرد ایجاد شود و خدمات اورژانسی را دریافت کنند؛ آنچه به مردم خدمت می‌کند، نیروی انسانی و ساختار کارآمد است، نه مساحت و فضای ساختمانی.

وی باید هزینه‌ای صورت نگیرد که دور ریخته شود؛ ادامه داد: با توجه به اینکه نزد مردم و روز قیامت باید پاسخ‌گو باشیم، هنوز از بیت‌المال استفاده شخصی نکرده‌ام و برای هزینه‌های بیت‌المال حساب دارم.

*حق سیاست‌زدگی در رسیدگی به بیماران را ندارم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: در زمان وزارت خود، قول می‌دهم که هیچ منطقه محرومی بی‌توجهی نکنیم و رسیدگی کنیم و این را نیز قول می‌دهیم که ذره‌ای از هزینه بیت‌المال جایی که جایگاهش نیست، خرج نشود.

نمکی افزود: بارها اعلام کرده‌ایم که بنده وزیر بهداشت اصول‌گراها، اصلاح‌طلب‌ها، بدون خط و ربط‌ها، شیعه‌ها، سنی‌ها، زرتشتی‌ها و مسیحی‌ها و حتی زندانیان محکوم به اعدام هستم؛ به معاونان خود تأکید کرده‌ایم که حق ندارید اگر نماینده مجلسی حتی مخالف دولت بود، به مردم آن منطقه کم محلی کنید.

وی ادامه داد: واگن وزارت بهداشت و درمان را به لوکوموتیو سیاست نمی‌بندم؛ اگر با آقای دکتر روحانی کار می‌کنم، چون فکر وی را قبول داشتیم، ولی حق ندارم در وزارت بهداشت برای رسیدگی به دردمندان و بیماران کشور سیاست‌زدگی اعمال کنم؛ به همین دلیل عدم آلودگی به سیاست‌زدگی و رعایت بیت‌المال در کنار رسیدگی به محرومان جزو اولویت‌هاست.

*تقویت بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت و درمان دماوند و فیروزکوه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پیشنهاد داریم که بیمارستان‌های موجود را تقویت کنیم و اعتقاد به توسعه بیمارستان حضرت فاطمه (س) دماوند ندارم؛ خواهش‌مندم که دیگر از ما بیمارستان جدید نخواهید، مگر اینکه مردم این منطقه تعداد تخت‌ بیمارستانی کم داشته باشند.

نمکی ادامه داد: چیزی را به منطقه خواهیم داد که بدانیم با علم و منطق اقتصادی هم‌خوانی داشته باشد؛ درباره شهر کیلان معتقد هستیم که باید حتماً مرکز بهداشت و درمان مطلوبی داشته باشیم و توسعه اورژانس فیروزکوه، جذب نیروهای بومی در رشته پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی دماوند پیگیری می‌کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین منابعی را برای بیمارستان سوم شعبان دماوند تأمین می‌کنیم که بازسازی بخش‌های این بیمارستان از امروز آغاز شود و کار مصوباتی که برای مراکز بهداشت در فیروزکوه قول دادیم، پیش برود.

انتهای پیام/س