به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، روح‌الله عرب در نشست هماهنگی ۱۳ آبان که در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: متأسفانه به نظر می‌رسد که فلسفه ۱۳ آبان فراموش شده است و از فلسفه نام‌گذاری این روز مهم به عنوان استکبار‌ستیزی و انتقال این موضوع به نسل جوان غافل شدیم.

وی افزود: ۱۳ آبان سه واقعه تاریخی در انقلاب اسلامی ایران را رقم زده است، در ۱۳ آبان سال ۱۳۴۳ حضرت امام خمینی(ره) به دلیل اعتراض به قانون کاپیتولاسیون به ترکیه تبعید شد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان دماوند ادامه داد: در واقعه ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷ نیز ۵۶ نفر از دانش‌آموزانی که در راستای اعتراض به سیاست‌های رژیم منحوس پهلوی در محوطه دانشگاه تهران تجمع کرده و نظر خود را نسبت به موضوعات مرتبط با ایادی استکبار، بیان کردند، شهید و تعداد زیادی مجروح شدند.

عرب اضافه کرد: در ۱۳ آبان‌ماه سال ۱۳۵۸ نیز تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان به عنوان مرکز فتنه انجام شد که همه این موارد، اهمیت این روز را مضاعف کرده است.

وی بیان کرد: استکبارستیزی منش، روش و اعتقادات ائمه اطهار(ع) ما بوده و در فرهنگ ما نهادینه شده است، از این رو نباید تنها دانش‌آموزان در راهپیمایی ۱۳ آبان‌ماه شرکت کنند، چرا که به فرموده امام راحل(ره)، در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ انقلاب دومی شکل گرفت.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: همه اقشار مردم و مسؤولان ادارات باید با قوت و مشت‌های گره شده در راهپیمایی ۱۳ آبان حضور یافته و تجدید پیمانی با امام راحل(ره)، شهدای دانش‌آموز و تفکر انقلابی داشته باشند.

عرب گفت: وجود این تفکر بین دانش‌آموزان و آینده‌سازی انقلاب توسط نسل جوان مورد تأکید مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب است که باید مورد تبیین قرار گیرد، چرا که جوانان در جامعه تأثیرگذار هستند.

انتهای پیام/