علی امامی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری عصر شرق، با اشاره به استقرار جایگاه‌های عرضه دام به مناسبت فرا رسیدن عید قربان اظهار کرد: در سال جاری، تعداد ۹ جایگاه عرضه بهداشتی دام در دو شهرستان دماوند و پردیس استقرار دارند که دو جایگاه مختص کشتار دام بوده و ۹ اکیپ نیز با استقرار در این جایگاه‌ها به معاینه دام می‌پردازند.

وی افزود: علاوه بر این، اکیپ‌های سیار نیز دائما در شهرها گشت‌زنی می‌کنند تا در صورت مشاهده کشتار، معاینات لازم را انجام دهند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان‌های دماوند و پردیس ادامه داد: همه دام‌های وارد شده به مناسبت عید قربان، تحت نظارت سیستم دامپزشکی قرار داشته و با اخذ مجوز از شهرستان مبدأ وارد می‌شوند؛ از این رو، توصیه ما به مردم، عدم استفاده از جایگاه‌های متفرقه در خصوص تهیه دام است.

*کشتار ۱۲۰۰ رأس دام به مناسبت عید قربان 

امامی بیان کرد: سال گذشته بیش از چهار هزار رأس دام در شهرستان‌های دماوند و پردیس مورد معاینه بالینی قرار گرفته و هزار و ۲۰۰ رأس نیز کشتار شدند؛ در این راستا، بالغ بر ۴۵۰ کیلوگرم از ضایعات و آلایش خوراکی دام‌ها، به دلیل وجود انگل حذف و از چرخه مصرف انسانی خارج شدند.

وی از نظارت بهداشتی ویژه عید قربان در بخش جلوگیری از بروز بیماری‌های مشترک کشنده بین انسان و دام خبر داد و گفت: این بیماری‌ها تنها از طریق بازرسی پیش از کشتار توسط دامپزشک آموزش‌دیده قابل تشخیص هستند؛ همچنین این بیماری‌ها از طریق تماس خون حیوان آلوده به ویروس نیز به انسان قابل قابل انتقال است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان‌های دماوند و پردیس خاطرنشان کرد: این موضوعات نگران‌کننده نیست، چراکه دام‌هایی که توسط دامپزشک معاینه شده و در جایگاه‌ها وجود دارد، فاقد این بیماری‌ها هستند، اما با این وجود، توصیه ما برای اطمینان بیشتر در این خصوص، نگهداری گوشت در دمای بین صفر تا چهار درجه یخچال به مدت ۲۴ ساعت است.
*نظارت بر ترازوهای جایگاه عرضه دام به جهت جلوگیری از کم‌فروشی

امامی تصریح کرد: یکی دیگر از اهداف ایجاد جایگاه‌های عرضه دام، جلوگیری از آلودگی ظاهری و محیطی در شهر است تا دستگاه‌های خدمات‌رسان، سیستم نظارتی خود را اجرا کنند.

وی اظهار داشت: همچنین نظارت بر ترازوهای موجود در جایگاه‌های عرضه دام، بر عهده تعزیرات است، بر این اساس طبق نشست‌های برگزار شده در این خصوص، وظایف همه دستگاه‌ها مشخص و ابلاغ شده است و به این وسیله از کم‌فروشی نیز جلوگیری می‌شود.

انتهای پیام/