به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حسن خیرخواه امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با اشاره به هفته جهانی تغذیه با شیر مادر که از تاریخ ۱۰ تا ۱۶ مردادماه سال جاری است، اظهار کرد: هدف از این هفته ترویج تغذیه شیر مادر و دانستن فوائد‌ آن است.

وی در خصوص اهداف جهانی تغذیه شیر مادر افزود: آگاه‌سازی مردم از تغذیه شیر مادر، تغذیه خوب‌ و امنیت غذایی هدف اصلی است؛ همچنین تغذیه با شیر مادر زیربنای زندگی سالم است و روزانه یک ساعت پاس شیردهی در ادارات داریم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دماوند تصریح کرد: در این خصوص، ادارات مادران شیرده را همراهی می‌کنند تا مادران بتوانند تغدیه خوب را به کودکان خود ارائه دهند؛ همچنین شیر مادر برای تمام نیازهای کودک کامل است و روش تغدیه با شیر مادر یک روش طبیعی، مطلوب و ارتقای دهنده پیوند عاطفی مادر و فرزند است.

خیرخواه با اشاره به نرخ تغذیه کودک بیان کرد: ۴۰ درصد از تمام شیرخواران ۶ ماه به‌صورت انحصاری با شیر مادر تغذیه می‌شوند و ۶۰ درصد از تغذیه کمکی استفاده می‌کنند؛ فقط ۴۵ درصد از کودکان تا ۲۴ ماهگی شیر مصرف می‌کنند و همچنین تا ۶ ماهگی فقط شیر مادر و از ۶ ماهگی به بعد باید با تغذیه کمکی مصرف شود.

وی در مورد اثرات مثبت تغذیه مطلوب در زندگی گفت: شواهد زیاد و قوی وجود دارد که تغذیه با شیر مادر اثرات زیادی دارد و برای مادران ابتلا به سرطان سینه و تخمدان و فشار خون بالا را کاهش می‌دهد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دماوند در مورد خواص شیر مادر برای فرزند ادامه داد: شیر مادر برای کودکان با بیماری‌های عفونی مبارزه می‌کند، بروز و شدت اسهال را کاهش می‌دهد و بروز و عفونت‌های گوش میانی و همچنین به جلوگیری از پوسیدگی دندان و ناهنجاری فک کمک می‌کند و باعث افزایش هوش فرزند می‌شود.

خیرخواه اظهار کرد: تغذیه مطلوب شیرخوران برای سلامتی، طول عمر مادر و فرزند ضروری است و در بدو تولد و یک ساعتی کودک باید شیردهی آغاز شود؛ در شهرستان دماوند خوشبختانه پنج مرکز جامع خدمات سلامت، ۲۶ خانه بهداشت و سه پایگاه وجود دارد که در تمام مراکز و خانه‌ها خدمات مادر و کودک به طور رایگان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه مشاورهای قبل از بارداری در دماوند انجام می‌شود، گفت: کلاس‌های آمادگی زایمان و آموزش‌های شیر مادر و نحوه شیر دادن و تغذیه با شیر مادر در طول بارداری به صورت رایگان انجام می‌شود که همکاران آماده ارائه آموزش لازم هستند تا استفاده از شیر مادر را بالا ببرند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دماوند افزود: در سامانه کشوری سیب، تمام خدمات به صورت آنلاین ثبت می‌شود و خوشبختانه به صورت میانگین بالای پنج هزار خدمت روزانه در شهرستان دماوند برای کلیه خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌شود.

خیرخواه اضافه کرد: برای هر بیمار از یک تا ۱۰ خدمت ثبت می‌شود که در سامانه سیب شماره مراجعان گرفته شده و نظرسنجی در ارسال پیامک صورت می‌گیرد؛ سامانه سیب مخفف سامانه یکپارچه بهداشت است.

وی در مورد بازار روزها با بیان اینکه بهداشت محیط بر تمام اماکن نظارت دارد، اضافه کرد: شبکه بهداشت موافق عرضه مواد غذایی در بازار روزهای هفتگی نیست.

انتهای پیام/ر