به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم فتاح‌دماوندی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته شهر دماوند، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ولادت امام رضا (ع) اظهار کرد: امروز ۲۱ تیرماه سالروز حمله رضاخان پهلوی به مسجد گوهرشاد مشهد و کشتار مردم در کنار حرم امام رضا (ع) در سال ۱۳۱۴ بوده که به روز عفاف و حجاب نام‌گذاری شده است.

وی افزود: تجمع مردم مشهد در مسجد گوهرشاد در اعتراض به قانون تغییر لباس بود؛ به جز برخی روحانیان بقیه مردم موظف بودند کلاه شاپو بپوشند و متحد الشکل شوند و کلاه پهلوی به کلاه بین‌المللی و شاپو تغییر کرد، چراکه رضاخان می‌خواست ایرانیان را غربی کند.

*احیای ارزش‌های اسلامی از برکات انقلاب است

امام جمعه دماوند گفت: در روز ۱۳ فروردین‌ماه سال ۱۳۱۴ جشنی با حضور علی‌اصغر حکمت، وزیر معارف در شیراز برپا شد که دختران روی صحنه رفتند، نقاب از چهره برداشتند و با آهنگ به بقص و پایکوبی پرداختند؛ این حرکت ضد دینی، ضد فرهنگی و ضد ایرانی رضاخان با اعتراض علمان و مردم مواجه شد و در نهایت واقعه مسجد گوهرشاد پیش آمد.

فتاح‌دماوندی ادامه داد: در جنایت پهلوی حدود یک‌هزار و ۷۰۰ نفر کشته شدند و بعد از این واقعه، علمای طراز اول مشهد دستگیر و روانه زندان شده و برخی از فعالان دیگر نیز تبعید شدند؛ یکی از برکات انقلاب اسلامی احیای ارزش‌های اسلامی از جمله حجاب است.

وی با بیان اینکه حجاب با ازادی مخالفتی ندارد و اسلام با خلاف عفت مخالف است، تصریح کرد: امام راحل فرمودند «ما با ترقی زنان مخالف نیستیم و با فحشا مخالفیم؛ آزادی به شکل غربی آن که موجب تباهی جوانان و دختران و پسران می‌شود، از نظر اسلام و عقل محکوم و تبلیغات بر خلاف اسلام و عفت عمومی و مصالح کشور حرام است».

*شورای نگهبان از ورود افراد بی‌کفایت به عرصه انتخابات جلوگیری کند

امام جمعه دماوند بیان کرد: وقتی حجاب و عفت کنار برود، زمینه برای ورود زن و مرد در منجلاب فساد جنسی فراهم می‌شود و نتیجه آن بی‌حجابی و بی‌بندوباری در بنیان مقدس خانواده است؛ ورود زنان در میدان علم و سیاست با داشتن حجاب منافاتی ندارد؛ همه ما باید با خداوند عهد ببندیم که در مسأله حجاب و حفظ ارزش‌های اسالمی فعالانه حافظ احکام اسلام باشیم.

فتاح‌دماوندی با اشاره به اینکه ۲۶ تیرماه سالروز آغاز به کار نخستین دوره نهاد ارزشمند و انقلابی شورای نگهبان در سال ۱۳۵۹ است، افزود: شورای نگهبان ضامن جمهوریت، اسلامیت قوانین و حافظ قانون است؛ امام راحل فرمودند «حمله به شورای نگهبان به خاطر حمایت آن‌ها از اسلام است و توهین‌ها به خاطر این بوده که شورای نگهبان برابر مقاصد غرب و ابر قدرت‌ها ایستاده است».

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری، شورای نگهبان را مانع ورود ناخالص به ارکان نظام معرفی کردند، گفت: امیدواریم شورای نگهبان در انتخابات مجلس که در پیش‌روی است، از ورود افراد بی‌کفایت به عرصه انتخابات جلوگیری کند.

*علمای دینی پیش‌قدم و راهنمای مسلمانان هستند

امام جمعه دماوند اظهار داشت: عزت و کرامت ما به داشتن ایمان و تبعیت از اسلام است و خداوند با فرستادن پیامبران و راهنمایی انسان‌ها این کرامت را کامل کرد؛ پیامبران مردم را به بندگی خداوند و مبارزه با طاغوت‌ها فراخواندند و علمای دینی به عنوان شاگردان مکتب اسلام، قرآن و اهل‌بیت (ع) ادامه‌دهندگان راه پیامبران و امامان هستند.

فتاح‌دماوندی تصریح کرد: اگر واقعه مسجد گوهرشاد در دفاع از اسلام و مبارزه با رضاخان ضد دین اتفاق افتاد، علمای مشهد پیش قدم بودند؛ اگر انقلاب اسلامی ما دل امام زمان (عج) و پیامبر اسلام (ص) را شاد کرد؛ علمای دینی و امام خمینی (ره) پیش قدم و راهنمای مردم مسلمان ایران بودند و اگر دفاع مقدس شکل گرفت و از ناموس و وطن مسلمانان ایران دفاع شد، با راهبری امام راحل و علمای دینی بود.

وی ادامه داد: اگر شورای نگهبان قاطعانه با قوانین ضد اسلام و مخالف شرع مقابله می‌کند به برکت حضور فقهای این شوراست؛ اگر در یمن، لبنان و فلسطین انصارالله، حزب‌الله و گروه‌های مقاومت جانانه از کیان مسلمانان حمایت می‌کنند به برکت دستورات دین و علمای اسلام است.

*شیخ زکزاکی نماد روحانیت انقلابی غرب آفریقاست

امام جمعه دماوند تأکید کرد: امروز استیصال غرب یعنی آمریکا و اروپا برابر مقاومت مردم ایران به برکت راهنمایی‌های مقام معظم رهبری اتفاق افتاده است و بیداری اسلام در کشورهای عربی به برکت انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و امام خامنه‌ای ماست؛ بیداری مردم مسلمان جهان و بیداری مستضعفان جهان که توسط علمای دین انجام می‌شود، مقدمه ظهور امام زمان (عج) را فراهم می‌کند.

فتاح‌دماوندی با بیان اینکه امروز شیخ زکزاکی، نماد روحانیت انقلابی در نیجریه و غرب آفریقاست، بیان کرد: میلیون‌ها نفر از مردم غرب آفریقا به واسطه اقدامات عالم دینی، شیخ زکزاکی به مکتب اهل‌بیت (ع) پیوسته‌اند و اکثر آن شیعیان از مقلدان امام و رهبری عزیز انقلاب اسلامی هستند.

وی ادامه داد: شیخ زکزاکی این روزها بیماری شدید دارد و مقداری زیادی سرب به خاطر گلوله‌های سربی و آلودگی‌های دیگر در خون و بدنش وجود دارد که رژیم نیجریه اجازه درمان نمی‌دهد؛ او با چشمی مجروح، پیکری آسیب دیده و مجروح همراه همسر صبور و مظلومش در پایگاه نظامی اسیر است، حامیان حقوق بشر کجا هستند؟

امام جمعه دماوند تأکید کرد: از سازمان کنفرانس اسلامی و مجامع بین‌المللی می‌خواهیم هرچه زودتر اقدامات لازم برای انتقال شیخ زکزاکی به بیمارستان را فراهم کنند.

انتهای پیام/س