به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، محمدجواد حشمتی‌مهذب عصر امروز در حاشیه نشست کارگروه حفاظت از اراضی کشاورزی شهرستان دماوند که در دادگستری دماوند برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نشست امروز پیرو سلسله نشست‌های کارگروه تخصصی مبارزه با زمین‌خواری و تغییر کاربری اراضی کشاورزی در دماوند برگزار شد.

وی افزود: در این نشست، بحث‌های مفصلی صورت گرفت و موارد متعددی مطرح و تبیین شد که پس از بررسی‌های لازم آنها را ابلاغ خواهیم کرد.

معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: در شهرستان دماوند به دلیل وجود جاذبه‌ها، آب و هوای مطلوب و نزدیکی به تهران با بیش از حد ظرفیت ساخت و ساز بنا برای استفاده مسائلی همچون تفریح در این شهرستان مواجه هستیم.

حشمتی‌مهذب با اشاره به اینکه طبق آمار، بالغ‌بر ۱۵ هزار بنای غیرمجاز در اطراف و حوزه شهرستان دماوند بدون رعایت ضوابط و مقررات احداث شده که اقدامات خوبی توسط حوزه قضایی دماوند برای مقابله با آنها صورت گرفته و این موضوع قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۶، بر اساس آمار، بالغ‌بر یک‌هزار و ۵۰۰ بنای غیرمجاز در دماوند قلع و قمع و تخریب شده است؛ باید وقتی نخستین کلنگ به زمین زده می‌شود، متولیان حراست از اراضی و منابع طبیعی ورود پیدا کنند و آن با به بعد موکول نکنند که اگر بنایی ساخته شد، سپس به دنبال رسیدگی و تخریب آن باشند.

معاون قضایی دادستان کل کشور با تأکید بر اینکه پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: در بحث ساخت ابنیه غیرمجاز باید از ظرفیت ماده قانون حفظ منابع زراعی و باغی به خصوص تبصره یک و دو آن استفاده کرد.

حشمتی‌مهذب اضافه کرد: این ماده قانونی به دستگاه‌های متولی اجازه داده از همان لحظه آغاز ساخت و ساز غیرمجاز برخوردهای لازم را انچام دهند و سازه و تجهیزات مربوطه را جمع‌آوری کنند که اگر این اقدام مؤثر واقع نشد، نیروی انتظامی ورود پیدا می‌کند و تشکیل پرونده قضایی می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه با حجم وسیعی از بناهای غیرمجاز مواجه نشویم، باید قانون را به درستی اجرا کنیم و اگر اکنون با سیلی از ساخت و سازهای غیرمجاز مواجه هستیم به دلیل بی‌توجهی به قانون و اجرای آن است؛

‌معاون قضایی دادستان کل کشور با بیان اینکه همه ملزم به اجرای قانون هستند، بیان کرد: امروز نه تنها در دماوند، بلکه در مناطق خوش آب و هوای کشور با حجم زیادی از ساخت و سازها مواجه هستیم.

حشمتی‌مهذب افزود: در نشست امروز اعلام شد که منابع و اعتبارات محدود بوده و برخی نقاط برای بررسی و مراقبت‌های بیشتر نیاز به پهباد است؛‌ اما با امکانات موجود و اجرای دقیق قانون می‌توان مراقبت کرد و وضع اکنون در کشور به خاطر فرار از قانون و دور زدن قانون و ملاحظات خاصی که صورت می‌گیرد، است و این موضوع هزینه بسیار سنگینی در پی دارد.

وی با بیان اینکه امروز عده‌ای به هر بهانه‌ای به دنبال تصرف اراضی کشاورزی هستند،‌ متذکر شد: عده‌ای معدود از مردم حقوق دیگران را ضایع می‌کنند و در این خصوص، برخی از مسئولان نیز مقصرند؛ چراکه باید در خصوص حفظ اراضی نظارت کنند که در این زمینه با مسؤولان متخلف برخورد شده و هزاران پرونده تخلف از مقامات در حال رسیدگی است.

انتهای پیام/فارس