به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد اشرفی ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن هفته وقف در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار کرد: زنگ وقف در چهار مدرسه دماوند که به صورت نمادین انتخاب شده‌اند، جهت آشنایی دانش‌آموزان با فرهنگ وقف نواخته می‌شود.

وی افزود: موضوع انشای وقف از برنامه‌های هفته وقف در مدارس شهرستان دماوند است تا ذهنیت دانش‌آموزان با موضوع وقف آشناییت پیدا کند؛ امسال یک‌هزار و ۸۰۰ مدرسه خیرساز در کشور افتتاح شده که دانش‌آموزان باید از این خیران الگوگیری کنند.

*همایش تجلیل از یاوران وقف در رودهن

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند با بیان اینکه همایش تجلیل از یاوران وقف در روزهای آینده برگزار می‌شود، گفت: این همایش با سخنرانی آیت‌الله اعرافی، رئیس حوزه‌های علمیه کشور در شهر رودهن برگزار خواهد شد.

اشرفی تأکید کرد: در مناطقی که به لحاظ فرهنگی کمرنگ‌تر هستند، باید فعالیت‌ها و هزینه‌های بیشتری صورت گیرد تا معضلات نیز کاهش پیدا کند؛ در غیر این صورت، کسانی دیگر وارد عرصه می‌شوند که مشکلات دوچندان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تجمع «لبیک یا رسول‌الله (ص)» در برخی حسینیه‌های شهرستان دماوند برگزار می‌شود، تصریح کرد: در هفته وقف، کلنگ احداث حسینیه در کنار امامزاده روستای مومج به زمین زده خواهد شد؛ همچنین امامزاده محله ساران شهر کیلان نیز در حال بازسازی است.

*۲۰ بقعه متبرکه دماوند دارای ضریح است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند با بیان اینکه عطرافشانی گلزار شهدای امامزادگان به مناسبت هفته وقف انجام می‌شود، بیان کرد: شهرستان دماوند دارای ۳۸ بقعه متبرکه است که ۲۰ بقعه دارای ضریح و برخی از آنها در استان تهران مطرح هستند.

اشرفی ادامه داد: دو مراسم محفل انس با قرآن با حضور قاریان بین‌المللی در شهرستان دماوند به همت اداره اوقاف برگزار خواهد شد؛ برگزاری این محافل جزو برنامه‌های اصلی اوقاف محسوب می‌شود.

وی با اشاره به برپایی ایستگاه‌های «همه واقف باشیم» در شهرستان دماوند افزود: در سال‌های اخیر برنامه‌‌های خوبی در ایستگاه‌های «همه واقف باشیم» صورت گرفت؛ بدان معنا که همه باید خود را در موضوع وقف دخیل بدانند و مشارکت داشته باشند؛ شرایط اقتصادی کشور طوری نیست که همه بتوانند وقف انجام دهند؛ از این رو، بحث وقف اشتراکی مطرح است.

*تشکیل انجمن یاوران وقف در دماوند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند گفت: خیمه‌های معرفت نیز در جهت ارائه خدماتی همچون مشاوره‌های حقوقی، کودکان، خانواده، ازدواج و … همراه با پاسخ‌گویی مسائل شرعی در این شهرستان برپا خواهد شد؛ این خیمه‌ها به‌طور جدی در امامزاده عبدالله (ع) آیینه‌ورزان، امامزاده هاشم (ع) و امامزاده محمد شلمبه (ع) پیگیری می‌شود.

اشرفی از تشکیل انجمن یاوران نخبه وقف در شهرستان دماوند خبر داد و تصریح کرد: در این انجمن، از متخصصان در امور مهندسی، پزشکی و … دعوت به عمل می‌آید که تخصص و دانش خود را در مسیر خیریه وقف کنند؛ در این خصوص، از روحانیان، دانشجویان و دانش‌آموزان و اقشار مختلف نیز برای انجام کارهای وقف و هم‌فکری دعوت می‌شود.

وی، نبود شورای عالی قرآنی را مهم‌ترین ضعف حوزه قرآنی در دماوند دانست و بیان کرد: باید برنامه‌های قرآنی با تشکیل شورایی متشکل از دستگاه‌های مربوطه سیاست‌گذاری شود؛ این موضوع باید به طور جدی در شهرستان دماوند مورد پیگیری قرار گیرد.

*تزریق ۱٫۵ میلیارد تومانی به حسینیه‌های دماوند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل از نخبگان قرآنی در راه وقف خاطرنشان کرد: برگزاری سلسله نشست‌های وقف و وجه مشترک ادیان الهی به صورت ملی نیز در حال پیگیری است.

اشرفی با بیان اینکه بالغ‌بر یک و نیم میلیارد تومان به حسینیه‌های شهرستان دماوند تزریق شده است، اضافه کرد: اکنون ۲۰۰ پرونده حقوقی دعاوی در خصوص اقدام برخی برای خارج کردن اراضی از موقوفات در دادگاه‌های بدوی، تجدیدنظر و دیوان عدالت مطرح است.

منبع: فارس

انتهای پیام/س