به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین جمال هادیان اظهار کرد: یکی از زیباترین آیین‌های نیک در مساجد، آیین غبارروبی بوده که از دیر باز این امر نیکو انجام می‌پذیرفته است.

وی بیان کرد: از چند روز قبل از ماه مبارک رمضان عموم نمازگزاران از آقایان و بانوان جمع می‌شدند و تصمیم بر نظافت مسجد و غبارگیری از کالبد ظاهر مسجد می‌گرفتند و طی این چند روز انجام می‌دادند.

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران تصریح کرد: در این باره هر شخصی از مؤمنان در توان خود یک گوشه کار را می‌گرفت و این کار خیر مردمی را پیش می‌برد؛ بعضی یدی وارد می‌شدند و بعضی مالی و بعضی نیز وسایل مورد نیاز غبارروبی را تأمین می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: البته نام این کار به ظاهر غبارروبی از مسجد یا شاید یک آیین احترام‌گزاری هم بوده، وگرنه مسجد خادم دارد و مردم مؤمن و نمازگزار نمی‌گذارند تا مسجد را غبار بگیرد و همچون منازل خود همیشه مساجد تمیز بوده است.

هادیان با بیان اینکه این عمل به ظاهر مسجد مربوط می‌شد، گفت: از حدود پنج سال قبل مرکز رسیدگی به امور مساجد تصمیمی را اتخاذ کرد که تصمیم به‌جا و خوبی بود و آن هم این بود که اگر تا حال به صورت نمادین یک روز را به‌نام غبارروبی مساجد نام‌گذاری می‌کردند، از این به بعد نام این امر «دهه تکریم و غبارروبی مساجد» شود.

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران اضافه کرد: بر این اساس علاوه‌بر ظاهر مسجد از کالبد باطن مسجد نیز غبارروبی و مؤمنان آماده می‌شوند تا به ماه مبارک رمضان وارد شوند.

وی در پایان متذکر شد: امسال هم طبق سنوات قبل از ۲۰ شعبان برابر با ۱۷ اردیبهشت تا ۲۹ شعبان برابر با ۲۶ اردیبهشت دهه تکریم و غبارروبی مساجد آغاز خواهد شد و در همه مساجد برنامه‌های این ۱۰ روز اجرا به ویژه در ۱۰ مسجد محوری برنامه به‌صورت خاص پیگیری و انجام می‌شود‌، با آغاز این دهه، بنرهای تبلیغاتی در شهر و در خود مساجد نصب خواهد شد.

انتهای پیام/