به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، شاید برای بسیاری از شهرها یک ساختمان هفت طبقه ساختمانی بلند به‌شمار نیاید، اما دماوند شهری است که بنا بر ویژگی‌های منطقه‌ای و طرح‌های توسعه چنین سازه‌هایی در آن پیش‌بینی نشده است.

طرح هادی و طرح تفصیلی دماوند سال‌هاست که تهیه شده و عموم شهروندان مطابق آن ملزم به اجرای مقررات ساخت و ساز هستند و مرجع صدور پروانه نیز این طرح‌‌ها را ملاک عمل صدور پروانه‌های ساخت و ساز قرار داده است.

در این میان یک ساختمان که به‌ظاهر انطباقی طرح‌های مذکور ندارد، از میان باغ‌های سرسبز دماوند سربرآورده و بالا آمده و از همه ساختمان‌های مجاور بالاتر آمده و زیربنایی بزرگ و طبقاتش به رسیده است؛ دو طبقه همکف آن کمی بلندتر به نظر می‌رسد و سایر طبقات ارتفاع طبقه مسکونی را دارند.

ابتدا با ابراز تعجب مردم و پیگیری رسانه، دادستان وارد میدان شد و کار متوقف شد، ولی پس از چندی همه چیز عادی شد و کار ساخت ادامه یافت.

در این بین، کماکان اذهان عمومی نسبت به این ساختمان ۷ طبقه کنجکاو بوده و آن را نمادی از عدم اجرای قانون در شهر دماوند می‌دانند و چه خوب است که برای رفع این ابهامات پرسش‌های زیر شفاف‌سازی شود که اگر نشود، هر تخلف ساختمانی به استناد این نماد ناخوشایند وجهه غیرقانونی خود را از دست خواهد داد و چطور مدیریت شهری خواهد توانست مدیریت کند.

ابهامات این است که جواز ساختمانی برای کاربری باغات در کمیسیون توافقات برای ۴ طبقه و هر طبقه حدود ۴۰۰ متر مربع صادر شده که با توجه به کاربری چطور چنین توافقی انجام شده است.

وضع فعلی ساختمان ۷ طبقه است که دو طبقه با زیربنای حدود ۶۰۰ متر مربع و ارتفاع تقریبی حدود ۴ متر یا بیشتر است.

ساختمان از معبر غربی که همان خیابان اصلی است، فاصله دارد که این امر با توجه به شیب زمین موجب طبقه اضافی شده است؛ با این وجود ۵ طبقه جواز نسبت به کدام معبر داده شده و چرا از طبقات اضافی جلوگیری نشده است؟

ارتفاع هر طبقه و ارتفاع کل این ساختمان چند متر است؟ و آیا شهرداری و شورای محترم شهر برای همه زمین‌های مجاور و برای همه زمین‌هایی که در نقاط مختلف شهر در شیبی این‌چنین قرار دارند، این جواز و این توافق را انجام خواهد داد!؟ در این صورت چرا طرح تفصیلی تهیه شده است؟

عصر شرق آماده انعکاس پاسخ مسؤولان مربوطه در این خصوص است.

انتهای پیام/س