به گزارش پایگاه خبری عصر شرق،‌ قاسم میرزایی‌نیکو عصر امروز در حاشیه دیدار با اهالی روستاهای مراء،‌ حصار بالا و حصار پایین در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه مشکل عمده روستاها بحث الحاق به بافت و مسکن جوانان است، اظهار کرد: در روستای مراء مشکل خاصی وجود نداشت.

وی ادامه داد: مراء یکی از روستاهایی است که می‌تواند به عنوان نمونه انتخاب شود و با توجه به مدیریت خوبی که دارد، می‌تواند الگویی برای دیگر روستاها باشد.

*لزوم یکپارچگی و وحدت روستاهای حصار بالا و پایین

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس گفت: تعیین خط مرزی مهم‌ترین مشکل روستاهای حصار بالا و حصار پایین بود که هر کاری انجام دهیم، تعیین خط مرزی اختلاف برانگیز است و برای اینکه این موضوع حل شود، باید در مرجع بالاتری مورد رسیدگی قرار گیرد.

میرزایی‌نیکو تصریح کرد: تأکید ما برای رفع اختلافات مرزی حرکت به سمت وحدت است؛‌ چراکه طرح هادی این دو روستا که در سال ۱۳۸۳ ابلاغ شده، یکپارچه بوده است و اگر همان طرح قبلی بخواهد ادامه پیدا کند، بازنگری مجدد آن طی مدت یک ماه ابلاغ خواهد شد و در این راستا، امتیازهای دو روستا افزایش خواهد رفت.

وی با تأکید بر اینکه ریش‌سفیدان و هیأت‌های امنای دو روستا باید برای ایجاد وحدت به جمع‌بندی برسند، بیان کرد: اگر در این خصوص به نتیجه نرسیدند، تعیین خط مرزی توسط مجموعه تقسیمات کشوری وزارت کشور بر اساس سیستم توپوگرافی انجام می‌شود.

*طرح‌های هادی روستاها تا شهریورماه نهایی می‌شود

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس در خصوص طرح‌های هادی روستاهای منطقه افزود: در شهرستان دماوند طرح هادی ۱۹ روستا در حال بازنگری و تجدید نظر است؛‌ در این زمینه،‌ چهار طرح در حال ابلاغ و هشت طرح در مرحله تهیه طرح قرار دارد که پس از تصمیم‌گیری از کمیسیون مربوطه و رفع اشکال ابلاغ به روستاها خواهد شد.

میرزایی‌نیکو گفت: درصدد هستیم که تمام طرح‌های هادی را تا پایان شهریور نهایی و پس از رفع اشکالات در آبان‌ماه سال جاری به روستاها ابلاغ کنیم و اگر مشکلات خط مرزی روستاهای حصار بالا و حصار پایین برطرف شود، طرح هادی آن‌ها نیز ابلاغ می‌شود.

وی درباره مابقی روستاها خاطرنشان کرد: طرح‌های هادی روستا هر ۱۰ سال یک بار مورد بازنگری و تجدید نظر قرار می‌گیرد و بقیه روستاها هنوز ۱۰ سال آن‌ها به اتمام نرسیده است؛ البته اگر بخواهند طرح هادی آن‌ها مورد بازنگری قرار گیرد، باید هزینه ۵۰ میلیون تومان برای درخواست بازنگری پرداخت کنند.

*مصوبات سفر معاون بنیاد مسکن کشور به منطقه

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس ادامه داد: در شهرستان فیروزکوه نیز،طرح هادی ۱۱ روستا انجام و تصویب شده و مشکلات کمی مانده که این طرح‌ها تا پایان آبان‌هماه سال جاری ابلاغ می‌شود.

میرزایی‌نیکو،‌ اختصاص یک میلیارد تومان قیر یارانه‌ای جهت روکش آسفالت روستاهای فیروزکوه و یک میلیارد تومان برای روستاهای دماوند و اقدام آن تا پایان فصل تابستان،‌ مساعدت جهت ارتقای بنیاد مسکن فیروزکوه از درجه سه به دو،‌ هماهنگ شدن دهیاران با بنیاد جهت اجرای طرح‌های عمرانی، پیگیری طرح‌های عام المنفعه و خدماتی خارج از مراحل طرح هادی شناسایی و توسط بنیاد استان،‌ حضور فرمانداران در جلسات کمیته تصویب طرح‌های هادی و اقدام مراکز خدمات روستایی برای مسکن جوانان با مدیریت فرماندارها را مصوبات سفر روز گذشته معاون عمران بنیاد مسکن به دماوند و فیروزکوه بر شمرد.

وی در ادامه با بیان اینکه مشکلات جاده‌ای منطقه به طور جدی در دستور کار قرار دارد،‌ افزود: به دنبال این هستیم که گرفتاری ۳۵ درصد ترافیک در دماوند برطرف شود؛ درباره بحث درآمد پایدار روستاها نیز با سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری در حال پیگیری هستیم که برای روستاها محقق شود.

انتهای پیام/س