به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، امیرمسعود علیجانی با اشاره به قدمت برپایی تعزیه در محله فرامه اظهار کرد: این محله قدمت زیادی در برپایی تعزیه دارد و پدر من نیز از سال ۶۵ در این مراسم شرکت داشت؛ بنده نیز به مدت ۲۷ سال در تعزیه شرکت داشته و اکنون، موافق‌خوان این مراسم هستم.

وی افزود: هیئتی که اکنون در محله فرامه اقدام به برپایی تعزیه می‌کنند، از سال ۸۰ در حال فعالیت است و در دهه نخست محرم به مدت هفت روز تعزیه‌خوانی می‌کند.

مسؤول هیئت تعزیه‌خوانی حسینیه محله فرامه دماوند ادامه داد: در حال حاضر، حدود ۱۷ نفر در این هیئت مشغول فعالیت هستند و در قالب نقش‌های مختلف خدمت می‌کنند.

علیجانی در خصوص نسخه‌های تعزیه بیان کرد: قدمت نسخه‌های ما مربوط به دوره صفویه است، هرچند که به مرور بازسازی شده و برخی از شعرا و تعزیه‌خوان‌ها، تغییراتی ایجاد کرده و ایرادات احتمالی را برطرف کردند.

وی اشاره‌ای به استقبال مردم از تعزیه در محله فرامه کرد و گفت: امسال شاهد استقبال بی‌نظیر مردم از تعزیه بودیم؛ سال گذشته ۳۰۰ صندلی برای حضار تدارک دیده بودیم، در حالی که در سال جاری ۷۰۰ صندلی تدارک دیدیم و باز هم عده‌ای ایستاده به تماشای تعزیه می‌پردازند.

مسؤول هیئت تعزیه‌خوانی حسینیه محله فرامه تأکید کرد: برپایی تعزیه، نقش مؤثری در گسترش فرهنگ عاشورا بین جوانان دارد و افراد با تماشای تعزیه به فرهنگ عاشورایی وابسته‌تر می‌شوند.

علیجانی از هزینه‌بر بودن به عنوان بزرگ‌ترین مشکل تعزیه نام برد و تصریح کرد: سال گذشته بالغ بر ۱۲ میلیون به جهت برپایی تعزیه هزینه کردیم، در حالی که امسال این مبلغ به ۲۰ میلیون تومان رسید.

وی خاطرنشان کرد: تأمین هزینه تعزیه از طریق نذورات و افرادی که بانی برپایی تعزیه هستند، صورت می‌گیرد؛ امیدواریم که همیشه پرچم تعزیه امام حسین(ع) به یاری جوانان بر افراشته باشد.

انتهای پیام/س