به گزارش پایگاه خبری البرز شرق از دماوند، نشست خبری حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم فتاح‌دماوندی با اصحاب رسانه در راستای تبیین شخصیت و زندگی آیت‌الله سیدباقر جلالی از ائمه جماعات پیشین مسجد جامع دماوند و نماینده مردم شهرستان دماوند در مجلس در دفتر امام جمعه دماوند برگزار شد.

وی در این نشست با اشاره به خصوصیات شاخص آیت‌الله سیدباقر جلالی اظهار کرد: علم و دانش یکی از خصوصیات والای این بزرگوار بوده و همچنین ایشان یکی از افراد صاحب نظر و از شاگردان آیت الله عبدالکریم حائری یزدی و هم درس حضرت امام خمینی (ره) بوده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دماوند ادامه داد: این مجتهد از بصیرت سیاسی برخوردار بوده و همیشه استقلال‌طلبی خود در امور سیاسی را حفظ می‌کرد؛ در حوزه سیاست استقلال خوبی را مد نظر داشتند.

فتاح‌دماوندی افزود: با توجه به اینکه در دولت مصدق اشکالاتی وجود داشت و برخی از سیاست‌مداران آن زمان به دولت وی انتقاد داشتند، اما هدف بزرگتر دولت مصدق حفظ استقلال کشور بود که به همین دلیل آیت‌الله جلالی حمایت خود را از این دولت قطع نکرد چون دولت مصدق نیز به دنبال استقلال ایران بود.

وی گفت: آزادگی و آزادمنشی آیت‌الله سید باقر جلالی از دیگر خصوصیات این فرد وارسته بوده است؛ این خصوصیت ایشان در آنجا مشخص می‌شود که سپهد زاهدی که یکی از عوامل کودتای ۲۸ مرداد بوده به این فرد وارسته پیشنهاد رشوه ۵۰۰ هزار تومانی و وکیل مادام‌العمر مردم دماوند را می‌کند تا وی از جبهه ملی حمایت نکند، اما آیت‌الله سیدباقر جلالی آن را نپذیرفت.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دماوند تصریح کرد: آیت‌الله سیدباقر جلالی فردی متواضع و فروتن بود که در تمام مراحل زندگی در میان مردم زندگی می‌کرد و با مردم همراه بود‌ و حتی در منزل یک ارمنی نیز حاضر شدند و می‌فرمودند «اهل کتاب نجاست ذاتی ندارند» و این خصوصیت مردم داری ایشان حائز اهمیت بوده است.

فتاح‌دماوندی با بیان اینکه آیت‌الله سیدباقر جلالی عالمی زاهد و عامل بودند، گفت: ایشان علاوه بر خصوصیات بی‌شماری که داشتند، از سطح بالایی علمی نیز برخوردار بودند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم بزرگداشتی درخور شأن این عالم وارسته برگزار کنیم تا مقدمه‌ای برای برگزاری دیگر مراسمات برای افراد فرهیخته باشد.

در روز پنج‌شنبه، پنجم اسفندماه سال جاری، بزرگداشتی برای این عالم وارسته در قالب طرح ستارگان محراب در مسجد جامع دماوند برگزار خواهد شد.

منبع: فارس

انتهای پیام/