به گزارش پایگاه خبری البرز شرق به نقل از فارس، ابوذر نادری در حاشیه افتتاح نمایشگاه کتاب اظهار کرد: یک نگاه اجمالی به آمارهایی که از سوی اداره کتابخانه ها اعلام می شود، در چند سال اخیر در کنار ورود فضای مجازی بین خانواده ها به خصوص قشر جوان که آینده ساز شهرمان خواهند بود، می توان جایگاه و توجه مردم دماوند به کتاب و کتاب خوانی را مثبت ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: هر چند که برای رسیدن به حد مطلوب و آرمان هایمان فاصله بسیاری داریم اما در تلاش هستیم تا این امر محقق شود.

رئیس شورای شهرستان دماوند گفت: در سال های اخیر تعداد مؤلفان در شهرستان دماوند افزوده شده است که این امر خود نوید بخش توجه به کتاب در بین مردم دماوند می باشد که از سوی مسؤولان مورد تشویق قرار گرفته است.

نادری افزود: مشکل بی توجهی به کتاب را شاید بتوان امروزه از آن به عنوان یک مشکل فراگیر در کل کشور یاد کرد، اما نباید این امر باعث سلب مسؤولیت و بی توجهی قرار گیرد.

وی ادامه داد: با پیاده سازی طرح هایی که باعث تشویق افراد به امر مطالعه در تمام سنین شود می توان طی یک برنامه بلند مدت منجر به افزایش سرانه مطالعه شویم.

رئیس شورای شهرستان دماوند اضافه کرد: چرا که مطالعه و توجه به کتاب یکی از مسائلی است که به راحتی و در مدت زمان کوتاه پاسخگو نخواهد بود.

نادری تصریح کرد: نباید فراموش کنیم که کتاب و کتاب خوانی از اهم فعالیت های فرهنگی در یک شهر است، چرا که یک شهر پویا و پایدار نیازمند شهروندانی با ذهن خلاق و آگاهی کامل می باشد و این امر با مطالعه تحقق خواهد پذیرفت.

وی در خصوص اقداماتی که می توان در راستای افزایش مطالعه در شهرستان دماوند انجام داد، گفت: راه اندازی کیوسک هایی در شهر برای افراد با سنین مختلف و ارائه کتاب و نشریات گوناکون برای مطالعه، راه اندازی کافه کتاب، همراه شدن با دنیای مجازی و نشر کتاب های الکترونیک، ایجاد قفسه های کتابخوانی در مکان های عمومی از جمله اقداماتی است که می توان انجام داد.

رئیس شورای شهرستان دماوند ادامه داد: باید در نشر کتاب ها دقت و توجه بیشتری صورت پذیرد؛ کتاب ها به گونه ای باشند که یک فرد بعد از مطالعه آن را به سایرین برای مطالعه پیشنهاد دهد و کاربردی باشند.

نادری تصریح کرد: به امر آموزش و تبلیغ از سنین پایین باید توجه ویژه ای شود، چرا که اگر مطالعه و اهمیت آن از سنین کودکی در افراد نهادینه شود به مرور زمان به دست فراموشی سپرده نخواهد شد.

وی گفت: توسعه مطالعه نیازمند یک مدیریت یکپارچه است تا هم از موازی کاری جلوگیری شود و هم با توجه به اهمیت این مسأله از اتلاف زمان و مهم تر از همه از اتلاف انرژی و سرمایه انسانی جلوگیری شود.

رئیس شورای شهرستان دماوند در خصوص نمایشگاه کتاب اظهار کرد: نمایشگاهی که سالانه به دنبال برگزاری آن هستیم و خدا را شکر با یک همدلی از سوی اداره ارشاد اسلامی دماوند و همراهی شهرداری و شورا برخوردار است می تواند به نوعی جایگاه و خواسته های ما را ترسیم نماید.

نادری ادامه داد: نمایشگاه در دو سال قبل از استقبال خوبی از سوی قشرهای مختلف برخوردار بوده است و اگر به دنبال نهادینه کردن و افزایش سرانه مطالعه کتاب هستیم بهتر است چنین نمایشگاه‌هایی در سال چندین دفعه تکرار شود.

وی بیان کرد: همچنین اگر این نمایشگاه ها به صورت دائمی در یک مکان که دارای شرایط مناسب از قبیل دسترسی آسان و ارائه خدمات باشد در نظر گرفته شود بسیار می تواند مؤثر باشد.

 انتهای پیام/