به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسملین کاظم فتاح‌دماوندی ظهر امروز در حاشیه نشست ستاد اربعین شهرستان دماوند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز سومین نشست ستاد اربعین حسینی در دماوند برگزار شد و مسؤولان ادارات و نهادها برای برگزاری این مراسم چه در داخل شهرستان و چه در کربلا اعلام آمادگی کردند.

وی افزود: در شهر کربلای عراق موکب و حسینیه‌ای برای اهالی شهرستان دماوند آماده و قراردادی بسته شده است تا دماوندی‌ها بتوانند از آن استفاده کنند و در این خصوص، بنابر این شده که کمک‌های مردمی و ادارات توسط دبیر ستاد جمع‌آوری و با نظارت فرمانداری همچون سال‌های گذشته به موکب امام حسن مجتبی (ع) کمک شود.

*قول اتاق اصناف برای تأمین اقلام تکمیل حسینیه دماوندی‌ها در کربلا

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان دماوند تصریح کرد: قراردادی برای اجاره حسینیه‌ای در محله باب‌الطوریج شهر کربلا به مدت ۵۰ سال بسته شده تا ۶ ماه از سال در اختیار دماوندی‌ها باشد.

فتاح‌دماوندی ادامه داد: البته این حسینیه باید تکمیل شود و اتاق اصناف و اتحادیه‌های شهرستان دماوند قول دادند که اقلام لازم را تهیه کنند و کامیون‌داران آنها را به کربلا برسانند و همچنین از ستاد عتبات عالیات پیگیری شده تا مجوز خروج این اقلام صادر و امیدواریم حسینیه دماوندی‌ها در کربلا تا اربعین حسینی تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته یک‌هزار و ۲۰۰ نفر از دماوندی‌ها در کربلای معلی اسکان یافتند، بیان کرد: باید شرایطی فراهم شود تا همه بتوانند به زیارت عتبات عالیات مشرف شوند و برای آماده‌سازی موکب قبوضی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی در ماه محرم در حسینیه‌ها توزیع خواهد شد.

*برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی در شهرهای دماوند

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان دماوند در خصوص برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی در داخل این شهرستان افزود: مراسم پیاده‌روی اربعین در شهرهای آبسرد و کیلان برگزار می‌شود و باید این برنامه در شهرهای دماوند، رودهن و آبعلی نیز انجام شود که قرار شده تا فرمانداری دماوند در این خصوص تصمیم‌گیری‌ کند.

فتاح‌دماوندی گفت: نکته دیگر که در نشست امروز مطرح شد، این بود که به علت گرانی‌ها ممکن است که برخی در تأمین هزینه‌های شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی مشکل داشته باشند که پیشنهاد شد تا با برخی بانک‌ها مذاکره شد و اگر بتوانند تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیار زوار قرار گیرد.

وی درباره کمک دماوند به ساخت عتبات عالیات تصریح کرد: بازسازی صحن حضرت زینب (س) در کربلا با وجود تقاضاهای بسیار از طرف کشورهای دیگر، اما بازسازی آن به ایران واگذار شده است و این آمادگی در دماوند وجود دارد که در سال جاری کمک‌هایی برای ساخت این صحن انجام شود.

*کمک ۳۴۰ میلیون تومانی دماوندی‌ها به ستاد بازسازی عتبات در سال ۹۷

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان دماوند بیان کرد: دماوند در سال ۱۳۹۶ بین شهرستان‌های استان تهران جزو شهرستان‌های برتری بود که در ساخت صحن حضرت زهرا (س) در نجف مشارکت داشته و در این خصوص، سهم شهرستان دماوند بالغ‌بر ۲۰۰ میلیون تومان بوده که انجام شده است؛ از شهرهای رودهن و آبسرد هر کدام ۵۰ میلیون تومان و از شهر دماوند ۱۰۰ میلیون تومان در این خصوص کمک شد.

فتاح‌دماوندی با بیان اینکه خیری ۱۴۰ میلیون تومان به حرم حضرت ابوالفضل (ع) اهدا کرد، خاطرنشان کرد: دماوند خیران بزرگ کشوری دارد که کمک‌های سنگینی بالغ‌بر ۱۰ میلیارد تومان به صورت مستقل به بازسازی عتبات عالیات انجام می‌دهند

وی با اشاره به اینکه در شهر دماوند نیز خیرانی که در حسینیه‌ها در ایام محرم اطعام می‌دهند را در نشستی با همکاری هیأت امنای بیمارستان حضرت فاطمه (س) دعوت کردیم، افزود: در این نشست اولویت‌ها و نیازهای دماوند مطرح شد که خیران کمک کنند و در این خصوص، افرادی که برای خیر خود نذر شرعی ندارند به بازسازی و تکمیل بیمارستان فاطمه (س) کمک خواهند کرد.

*۲۰ شب اطعام در حسینیه‌های محلات شهر دماوند/ اولویت‌ها در کار خیر در نظر گرفته شود

امام جمعه دماوند اظهار کرد: تعداد شب‌هایی که حسینیه‌های محلات شهر دماوند اطعام می‌دادند، کاهش پیدا کرده و علت آن کمک به بیمارستان نیست، بلکه ممکن است به خاطر تورم و گرانی‌های اخیر باشد؛ اما همچون سال‌های گذشته حدود ۲۰ شب در حسینیه‌های محلات شهر دماوند اطعام داده می‌شود.

فتاح‌دماوندی افزود: توصیه کرده‌ایم در انجام کارهای خیر اولویت‌ها در نظر گرفته شود که اگر نیاز مهم‌تری همچون بهداشت و درمان در دماوند وجود دارد در این راستا نیز کار خیر صورت گیرد؛ ما با کاهش تعداد شب‌های مراسم در حسینیه‌ها خیلی موافق نیستیم، اما باید اولویت‌ها را مطرح کنیم تا کمک‌ها در این سمت نیز انجام شود.

وی در خصوص بیمارستان حضرت فاطمه (س) گفت: وزارت بهداشت و درمان بودجه‌ای برای توسعه و بازسازی بیمارستان حضرت فاطمه (س) دماوند اختصاص داده و تلاش بر این است تا بخش اورژانس آن تا دهه مبارک فجر امسال به بهره‌برداری برسد و بخش‌های ویژه اطفال و بانوان آن طی سال‌های آینده انجام شود.

*هیأت‌های مذهبی به نماز اول وقت و مسائل اخلاقی اهمیت دهند

امام جمعه دماوند با اشاره به اینکه در آستانه محرم نشست‌هایی با مداحان، هیأت‌های مذهبی و روحانیان منطقه برگزار شده است، تصریح کرد: در این نشست‌ها تذکرات لازم بیان و تأکید شده است که هیأت‌های مذهبی به نماز اول وقت، تقویت وحدت و … اهمیت دهند.

فتاح‌دماوندی اضافه کرد: همچنین سفارش کرده‌ایم که مداحان در روضه‌خوانی‌ها بخشی را با استفاده از اشعار به مسائل و پندهای اخلاقی روز جامعه بپردازند و باید سبک‌های سنتی عزاداری را در شهرستان دماوند احیا کنیم.

انتهای پیام/س