به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حسین اردلانی در حاشیه برداشت سیب درختی پاییزه در این شهرستان، از افزایش کیفیت سیب امسال منطقه نسبت به سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر بالغ بر پنج هزار و ۷۰۰ هکتار باغ سیب در دماوند وجود دارد.

وی افزود: شهرستان دماوند دارای ۲۰ نوع سیب تجاری است که با ۸۰ درصد مصرف صادراتی، در استان رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی دماوند، اشاره‌ای به موضوع نارضایتی باغداران از ارزانی قیمت سیب داشت و بیان کرد: با توجه به افزایش تولید و توناژ سیب درختی در کشور و همچنین پاسخگو نبودن نرخ فروش این محصول و هزینه‌ها، توسعه این بخش و اتخاذ تمهیدات لازم از ضروریات است.

اردلانی ادامه داد: در این راستا، مکاتباتی با وزارت جهاد کشاورزی از سوی نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی انجام شد تا بخش عمده‌ای از این محصول صادر و گله‌مندی کشاورزان برطرف شود.

وی تأکید کرد: مجموع محصولات کشاورزی شهرستان دماوند در بخش باغات، زراعی، گلخانه و دامی، بالغ بر ۳۲۰ هزار تن است که از این میزان، ۲۲۰ هزارتن سیب درختی تابستانه و پاییزه است و برداشت این محصول، تا پایان آذرماه ادامه دارد .

رئیس اداره جهاد کشاورزی دماوند از وجود ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی باغات و زراعی در این شهرستان خبر داد و گفت: از این تعداد، ۹هزار و ۲۰۰ هکتار مختص به باغات سیب، گردو، گیلاس، آلبالو، انار، هلو، شلیل است.

اردلانی اضافه کرد: همچنین از این میزان، دوهزار و ۳۰۰ هکتار مختص به زراعی و شامل کشت سبزی و صیفی‌جات، نباتات علوفه‌ای، گندم و جو است.

وی در خصوص افزایش ساخت و ساز در دماوند اظهار داشت: اداره جهاد کشاورزی، به صورت مداوم پیگیر این موضوع است و در صورت نیاز، اقدام به تخریب ساخت و سازها در این شهرستان می‌کند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی دماوند تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، یک‌هزار و ۹۰۰ مورد تخریب توسط این نهاد در اراضی کشاورزی شهرستان انجام شد که متأسفانه به دلیل حجم ساخت وسازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی دماوند، بیشتر توان ما معطوف این موضوع شده است.

منبع: فارس

انتهای پیام/س