به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، نمایش «مده» به کارگردانی فریده فکری و محصول گروه تئاتر چکاوک دماوند با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی شهرستان پردیس شب گذشته اجرا‌های خود با حضور باشکوه تماشاگران آغاز کرد.

در ابتدای این اجرا، حضار برای هنرمند تازه درگذشته، باسابقه و محبوب تئاتر «حسین محب اهری» یک دقیقه سکوت کردند و در پایان نمایش نیز یادبودی از طرف گروه به خواهر این هنرمند مطرح «مریم محب اهری» تقدیم شد.

نمایش «مده» با مشاوره هومن رهنمون در فصل تئاتر دماوند که یکی از داوران آن مرحوم محب اهری بودند مورد توجه او قرار گرفت و به بخش اجراهای عموم راه یافت.

این نمایش به نویسندگی «ژان آنوی»، ترجمه حسن جوادی و با بازنویسی فربد عقیده‌مند‌الهی و همچنین بازی هنرمندان فریده فکری، شهرزاد (زهرا) تاک، رضا همتی، فربد عقیده‌مند الهی، حسین نصیری و سجاد زنگی و در اتاق فرمان با مهتاب کیوانجو و محمدرضا رستگار تا ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ هر شب ساعت ۱۸ در آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری مهر بومهن روی صحنه است.

*«مده» فریاد بانوان آسیب دیده است

فریده فکری در حاشیه نخستین اجرا نمایش «مده» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری عصر شرق اظهار کرد: متن نمایش «مده» نوشته ژان آنوی با ترجمه حسن جوادی و توسط فربد عقیده‌مندالهی بازنویسی شده است.

وی با بیان اینکه برای شرکت در فصل تئاتر دماوند سه ماه برای اجرای نمایش «مده» تمرین شد، افزود: برای اجرای عموم این نمایش حدود یک ماه و نیم تمرین شد که البته مدت زمان تمرین‌ها با فاصله بوده است.

کارگردان نمایش «مده» گفت: این نمایش حاصل زندگی زن بسیار قدرتمندی بوده که تنها ضعف آن عشق و همسرش یعنی ژازون است؛ تمام جنایات مده به خاطر عشقش ژازون بوده و هر کاری برای ژازون کرده است، اما در آخر ژازون مبرا از هر گناهی به مده پشت کرده و می‌خواهد با کرئوس، دختر کرئون پادشاه کورنت ازدواج کند.

فکری ادامه داد: مده در شب عروسی دختر کرئون با نقاب و نیم ناجی که برای آنها به عنوان هدیه ارسال می‌کند، مسموم می‌کند و می‌کشد؛ مده، فریاد بانوان آسیب دیده است و به حدی از جنون می‌رسد که حتی فرزندان خود را می‌کشد. در آخر دست به خودکشی می‌زند.

به گزارش عصر شرق؛ علاقمندان می‌توانند به صورت اینترنتی از سایت تیوال http://tiw.al/TjU یا به صورت حضوری از گیشه سالن فرهنگسرای مهر شهر بومهن بلیط نمایش را تهیه کنند.

انتهای پیام/س